Az elnök szerint a 40 szállodából 8-12 épülhet újonnan, a többi inkább felújítás, illetve kisebb panziók létrehozása. A kiemelt üdülőkörzethez 179 település tartozik, ezek 2013-ig összesen 163 milliárd forintos támogatást vehetnek igénybe - mondta Suchman Tamás hozzátéve, hogy magántőkével megvalósuló fejlesztésekre is szükség van.
A Balaton-törvényről szólva Molnár Csaba, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) államtitkára elmondta: a jogszabály nem engedélyezi az ipari és raktározási létesítmények építését az autópálya és a Balaton-part közötti területen. Mind az államtitkár, mind a fejlesztési tanács elnöke kiemelték, hogy a törvény egyaránt igyekszik megtartani a térség természeti és épített értékeit, emellett azonban hangsúlyt kapnak a turisztikai fejlesztési lehetőségek is. (Minden nyolcadik üveg bor a Balaton környékéről kerül a magyar fogyasztók asztalára egy badacsonyi pincészet felmérése szerint.)
Suchman Tamás elmondta, hogy a tervek szerint 6 hónap múlva készülhet el az a kiadvány, amelyben összegyűjtik a fejlesztési ötleteket, felmérik a folyamatban lévő projekteket és nyilvántartásba veszik azokat. Ennek célja a befektetők, a szakemberek és a döntéshozók informálása. Jelenleg mintegy 800 fejlesztésről vannak híreik - jegyezte meg az elnök.
A törvény 3.300 hektár új települési területet, 1.100 hektár új gazdasági területet és 790 hektár új turizmusfejlesztésre alkalmas területet határoz meg. A Balaton területrendezési tervének, a tó területrendezési szabályzatának és a Balaton-törvény módosítását június 9-én fogadta el az Országgyűlés. (Kampány indul a "magyar tenger" népszerűsítésére, mivel a Magyar Turizmus Zrt. kutatása szerint kétmillió magyar még soha nem látta a Balatont.)