150 milliót is kaphatunk, ha nincsenek elbocsátások

Húszmilliárd forint keretösszeggel mikro-, kis- és középvállalkozások írnak ki pályázatot még májusban a munkahelyek megtartásáért, további 10 milliárd forintos keret pedig a nagyvállalkozások munkahely megtartását segíti - jelentette be Varga István, nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter pénteken Budapesten a kormányszóvivői tájékozatón.

A kormány döntött arról is, hogy uniós forrásból kompenzációt kaphatnak olyan, már európai uniós pályázatot elnyert vállalkozások, amely projektek a megvalósításához nagyobb arányban importra szorulnak és, a pályázat kidolgozásában még jóval erősebb forinttal számolhattak. A már elnyert uniós pályázatok, jellemzően egészségügyi, oktatási, infrastrukturális, környezetvédelmi és energiaprogramok megvalósítósát és határidejének betartását segíti az árfolyamveszteséget csökkentő kompenzáció. A kompenzációban érintett projektgazdáknak pótköltségvetést kell benyújtaniuk a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez, és az igazolt fizikai és pénzügyi teljesítés után a kompenzációt utólag használhatják fel.

Varga István tájékoztatása szerint a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások az európai uniós forrásból származó 20 milliárd forintos keret erejéig, szeptember 30-ig pályázhatnak képzési, utazás-szállás, illetve személyi költségek átmeneti finanszírozására. A vissza nem térítendő támogatás 2 millió és 150 millió forint közötti összeg lehet. Önerő nélkül akár 150 millió forintot is kaphat a vállalkozó, de ebben az esetben más pályázati pénzekkel "összeszámolják" ezt a támogatást.  A 20 milliárd forintos keretösszegből 16 milliárdot a konvergencia régiókban, négymilliárdot a pedig a közép-magyarországi régióban lehet igénybe venni. A nagy létszámú dolgozót foglalkoztató vállalkozások várhatóan júniustól pályázhatnak majd a vissza nem térítendő támogatásra, amelynek keretösszege 10 milliárd forint.

74 ezer munkahely szűnt meg, 12 létesült

Szollár Domokos kormányszóvivő, akinek a miniszterrel együtt ez volt az első kormányszóvivői tájékozatója, emlékeztetett arra, hogy a munkahelyek mintegy 70 százalékát biztosító kis- és középvállalkozások kiemelt szerepet kaptak az európai uniós támogatások terén. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség nemcsak az 1.400 milliárd forint tőkével (forgóeszköz-hitel, mikrohitel, hitelgarancia), hanem munkahely teremtő projektekkel is segíti a kkv-kat. Ugyanakkor az építőipar élénkítésére 1.800 milliárd forint áll rendelkezésre, a részmunkaidős foglalkoztatást pedig 10 milliárd forintos támogatás segíti.

A szóvivő megjegyezte, hogy 2008 október óta ugyan 74 ezer állás szűnt meg, de ugyanakkor - éppen a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően - 12 ezer új munkahely jött létre.

Varga István, nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter az MTI kérdésére válaszolva elmondta, hogy nincs napirenden roncsautó-prémium bevezetése, ugyanis Magyarországon egy ilyen program nem az autógyártókat és autóipari beszállítókat segítené, hanem az autóforgalmazókat.

Véleményvezér

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo