Ki találta ki és mikor, már nem emlékszem: hogy a hétköznapra eső ünnepnap és a hétvége közé ékelődő munkanapokat előre le lehet dolgozni, ezáltal szép, testes négy napos pihenésekhez juthatnak a munkaviszonyban lévő emberek?
A következménye ugyanis az lett, tapasztalatból mondom, hogy a hivatalosan munkanappá nyilvánított szombatokon, amit kijelölnek az utána következő ünnepek közé ékelődő nap ledolgozására, nagyon kevesen mennek be munkahelyükre. Valamint, a négynapos ünnepekké lett töredék hetek maradék napjait is kiveszik szabadságnak (mert ily módon három nap szabadsággal nyerni lehet hét nap pihenést).
Április 21-én, szombaton, hétfői munkanapnak kellene lennie. A Városligetben jártányi hely nem volt, annyi szülő vitte gyermekét az Állatkertbe. Iskolák, óvodák kitalálták, miért nem kell mégsem bejönniük a gyerekeknek tanulni. A hivatalok ki sem nyitottak. A bankok internetes átutalási programjai visszadobják az átutalásokat, jelezvén, hogy azt legközelebb jövő héten hétfőn tudják teljesíteni. Mert nem dolgoznak. Senkit sem lehet elérni telefonon. Az utcákon alig járnak gépkocsik. A boltok ebéd után már bezártak. Szombati munkarendet tartottak hétfői helyett.
Az a cég, amely nem engedheti meg magának, hogy munkanapok maradjanak ki teljesítés nélkül, kénytelen beletörődni a helyzetébe, s a maradék munkanapokon megfeszített tempót diktálva megpróbálja behozni lemaradását. Ha sikerül neki. Alkalmazottjai haragszanak a főnökre, hiszen tudták már tapasztalatból, hiába jönnek be, ügyfeleket a vonal túlsó végén nem találnak, eredményt felmutatni nem tudnak. Legközelebb már ennél a cégnél sem rendelik be az embereket.
Az embereknek igazuk van. Jóléti társadalomban élünk. A politikai rendszerváltás utáni pártcsatározások, választási ígéretek egyik nagy vívmányaként a 90-es évek előtti ünnepnapokhoz képest néggyel növekedett az ünnepnapok száma. Ez ennyiszer több alkalom a hosszú pihenésekre. Pihenjünk. Ha megengedhetjük magunknak. Ennyi kieső munkanapot kibír országunk gazdasága? Akkor nagyon jól állunk. Miért beszélünk bajokról? S ha nem lesz semmi következménye annak, ha össznépi a lógás, ha csak a kisebbség tartja be a hivatalosan közzétett szabályokat, s ha ennek semmi következménye nincs, miért ne tegyük.
Pihenjünk, ha megtehetjük.
DM