Akkor a Manchester ellen lépett pályára a Loki. De Sz. (Szilágyi) Béla eszeveszett mázlista, mert csapata - a most bekapott két gól ellenére is - jót tett vele, megint kaphatott két bruttó órát, hogy kiszabaduljon a budapesti irrealitások birodalmából. Ezúttal eurózott meccsidőben az ország. Licitálgatott. A kormányfő egy picit engedett a szigorból - megszólalt egy rádióműsorban, hogy megvizsgálandó, lehet-e, érdemes-e a közös pénz bevezetésének dátumát arrébb tolni. Az év végéig adott is időt az elemzésre. A lavina mégis elindult, s elődje, Orbán Viktor nyomban 2013 és 2016 közöttre, esetleges újbóli kormányzási ciklusidején is túlra lőtte be a bevezetést. Az elmaradó, késlekedő állaháztartási reformokért állította a szőnyeg szélére a teljes magyar gazdasági kormányzatot a gyakorló jegybankelnök, mondván, a 2010-es euróra ezért nincs esély. Az ijesztése csak részben sikerült. De részben sikerült, hiszen a szőnyeg sarkáról nincs visszabeszéd, nem is emlékeztették az egykoron pénzügyminisztert arra, hogy a magán-nyugdíjpénztári reformot neki és főnökének sikerült lefékeznie, szinte visszafordítania 1998 után. Az államháztartási hiány megváltoztatott előirányzatának bejelentése és az MNB-elnök jóslata a tőzsdét tényleg megijesztette, annyira, hogy már bianco beárazta a 2010-es dátum átírását. Így a koppanás a múlt héten elmaradt, sőt. A tőzsdén talán éppen attól nyugodtak meg, hogy már a kormány sem erőlködik - annyira.
És tényleg nem erőlködik annyira, talán mert tagjai a költségvetés számai mellett könyvolvasásra adták a fejüket. Már akinek sikerült megszereznie mind a két múlt héten megjelentetett "kormányművet". Kornai után szabadon hiányt, igaz, mesterségesen keltettet idéz elő a Stumpf István szerkesztésében 500 példányban megjelent Századvég könyv. A potom 500 példány kitűnő eszköz ahhoz, hogy a hívek suttogó propagandáját komoly mértékben fel lehessen javítani, hatékonyabbá lehessen tenni. Pedig a 750 oldalon keresztül tartó Gyurcsány-bírálat az sugallja, hogy történt itt több is, mint amennyit a drágul a gáz, nincs ingyen a tankönyv, nőtt a munkanélküliség meg az államadósság ellenzéki sztereotípiával el lehet intézni. Az 500 példányos - tehát a nép kezébe nem kerülő - könyv arra tehát nagyon jó, hogy hivatkozni lehet rá. Szónokok, népagitátorok, összeboruló polgárok bárhol, bármit állíthatnak, mert csak annyit kell hozzátenniük, hogy mint ahogy az a Századvég könyvében is áll...
Az idősebbek tudják, így lehetett anno marxizmusból is vizsgázni, csak időnként meg kellett jegyezni, Lenin erről az írta valahol...
#page#
(Folytatás)
Mi meg nem valahol, hanem itt írtuk augusztus végén (ugyancsak a Múlt heti fonákságok - szerelemre kész kormányzással című cikkünkben) "e nyár lezárásaképpen nem Orbán Viktor dedikálja könyvét Gyurcsány Ferencnek, hanem - de szeretnénk látni (!) - Gyurcsány Orbánnak. Gondoljuk, a hogyan és merre jó kormányozni nyári szabadságos kormányfői mű ott lesz az őszi ülésszak nyitányán a képviselők asztalán."
Eszelősen nagyot tévedtünk, Orbán, minden jel szerint, nem érdemelte ki, nem kapta meg Gyurcsány tiszteletpéldányát. Mehet a boltba és vehet egy kötetet, imigyen pénzvagyon csökkenhet, igaz, szellemi tőkéje pedig nőhet, de ezzel is, azzal is jelentős zavart okoz a parlamenti gyarapodásellenőröknek és a sárazsadányi szőlőtőkék mögül leselkedő tényfeltáró újságíróknak.
A lényeg, hogy a múlt hét óta piacon van két könyv: Gyurcsányé és a Fideszé, az utóbbi az egykor Gyurcsány jóbarát hírében állt Stumpf szerkesztésében. De a múlt hét arról is tanúskodik, hogy Stumpf Istvánnak nemcsak jó barátai, hanem az órán nem mindig figyelő tanítványai is rohangálnak a közéletben. A volt kancelláriaminiszter a minap is azt állította, idézzük, hogy "a túlterhelt állam nem képes kielégíteni azokat az igényeket, amelyeket az állampolgárok megfogalmaznak, ezért kell átalakítani az állam és a társadalom kapcsolatát. Vagyis nem csökken, hanem átalakul az állam". Bezzeg a tanítvány mintha meghaladni igyekezne tanárát, a múlt héten ugyanis azt idézte tőle a sajtó, hogy "a nagyállam és a szélsőséges, liberális kisállam közötti egyensúlyt kell megtalálni".
Ez az egyensúly vajon azonos-e a nem csökkenő, hanem átalakuló állammal? Nagy kérdés, de azért jó lenne nem megismerni a puding próbáját, a tanár és tanítvány - Stumpf és Orbán - remélhetőleg csak elméleti polémiáját.