Igazságot a versenyszektornak

A statisztikai adatok szerint az államilag finanszírozott intézményekben jobban keresnek a dolgozók, mint a versenyszférában. Tényleg?

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint január és május között a költségvetési szférában majd egyharmadával magasabb volt a bruttó átlagkereset, mint a versenyszektorban. A gyorsjelentés szemérmesen arra is kitér, hogy ez egyrészt annak köszönhető, hogy jóval magasabb a diplomások aránya a közpénzekből foglalkoztatottak körében, másrészt ebbe beleértendő a januárban folyósított egyszeri jutalom összege.

Az sajnos nem derült ki a közleményből, hogy vajon csak a diplomásokat fizetik meg ilyen jól a közszférában, vagy amúgy is mindenki jól keres az adófizetők pénzéből. Mindenesetre a statisztikai adatokból úgy tűnik: a megélhetés biztos záloga egy jól fizetett, államilag finanszírozott állás.

Persze a statisztika arra való, hogy bármit meg lehessen vele magyarázni, ez régóta érvényes igazság. A mostani képletből csupán az maradt ki, hogy a versenyszférában van néhány ezer (néhány százezer) fő, akik kényszerűségből vállalkozóvá lettek, mert így több maradt a zsebükben, mintha bejelentett dolgozóként tevékenykedtek volna. (Nem mellesleg a munkáltatóknak is kényelmesebb volt ez a megoldás.) Ennek a halmaznak pediglen legnagyobb hányada minimálbérre volt bejelentve, vagyis 62 500 forintot kerestek havonta - papíron. Ehhez képest nem is olyan rossz, hogy a versenyszféra átlaga 154 600 forintra jött ki.

A színlelt szerződéssel történt foglalkoztatásnak azonban most már vége, az APEH moratórium lejárt, azt a munkaadót, akit mostantól rajtakapnak a színlelt foglalkoztatáson, komoly szankciók fenyegetik. A munkapiac szép fehér lesz, a versenyszféra dolgozói valós bérükkel jelennek meg a KSH gyorsjelentéseiben és akkor majd elválik, melyik is a jobb világ: az állami, vagy a magánszféra.

A baj csak az, hogy a gazdaságban forgó pénzmennyiség rövid távon - például június 30-áról július elsejére forduló éjszaka - állandó. Jóhiszeműen feltételezzük, hogy a munkáltatók eddig is annyit fizettek ki az alkalmazottaiknak bérköltségként - szerződéssel vagy foglalkoztatotti jogviszonyban-, amennyit tudtak és nem annyit, amennyiből száraz kenyérre sem telt. Ebben az esetben azonban hiába szeretnék a munkáltatók úgy rendezni a munkaszerződéseiket, hogy a munkavállalóik ne járjanak rosszul, a megnövekedett adó- és járulékkiadásoknak köszönhetően vagy feleannyi dolgozót foglalkoztatnak, vagy feleakkora bérért. Máshogy nem jön ki az egyenlet.

Vagyis nem az a kérdés, ki keres jobban, félő nemsokára az lesz a kérdés, ki keres egyáltalán?!

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo