Az unióban megéri táppénzen lenni, nálunk nem

Május elsején nem csak azzal a tudattal ébredtem, hogy európai uniós állampolgár lettem, hanem torokfájásra is. S bár hétfőre kicsit jobban lettem, szerettem volna még néhány napot betegágyban tölteni...

Többek között azért, mert valahol azt olvastam, Európa számos országában az a gyakorlat, hogy a munkavállalók évről évre egyre hosszabb időt töltenek betegállományban. Hogy ők miért és mi miért nem? A válasz roppant egyszerű: mert nekik megéri. Ezzel szemben Magyarországon az igazán betegek sem mernek otthon maradni, vagy ha muszáj, inkább szabadságot vesznek ki.

Németországban például a munkavállalók betegszabadságuk idejére a fizetésük száz százalékára jogosultak, de másutt is csak tíz-húsz százalékkal csökken a jövedelmük. Az egészségbiztosítási rendszer adta lehetőségekkel gyakran maguk a munkáltatók is visszaélnek: mivel a táppénzeket a központi költségvetés fizeti, előfordul, hogy egyes - megrendelésekben szegényebb - időszakokban kényszer-betegállományba küldik dolgozóik egy részét, avagy - ilyen is előfordult már - akár valamennyiüket. Egy berlini kutatás eredményei szerint a szúrópróbaszerűen ellenőrzött 65 ezer beteg 53 százaléka egészségesnek bizonyult. Sőt, egyes európai kormányokról az is kiderült, hogy a betegállományban és munkaképtelen státusba helyezett emberek számának mesterséges növelésével igyekeznek csökkenteni a munkanélküliek statisztikai arányát. Angliában például a munkaképes korú felnőttek 7,5 százaléka élvezi a munkaképtelen státusszal járó folyamatos szociális juttatásokat.

Mi a helyzet ezzel szemben Magyarországon? Annyira féltik az emberek alkalmazottként a munkahelyüket, hogy amíg csak mozdulni képesek, nem maradnak otthon. Illetve ha mégis muszáj, inkább csúsztatnak, de semmiképpen nem terhelik a munkaadójukat a táppénzzel járó plusz költségekkel. Hiszen még 1996-ban tizenöt napra növekedett az az időszak, ami alatt a táppénzt a munkáltató köteles kifizetni azt a dolgozójának, és csak ezután lép be a társadalombiztosítás; ráadásul még azután is úgy, hogy a táppénzkiadások harmada a munkáltatót terheli. Márpedig ilyen feltételek mellett legyen a munkatárs bármilyen jó szakember, ha gyakran betegeskedik, előbb-utóbb – teljesen érthetően – elküldik.

Nem hallottam arról, hogy május elsejétől ez kedvezően változott volna. S arról sem, hogy terveznék a változtatását. Pontosabban: tervezik, csak éppen ebben nem mi magyarok harmonizálunk az unióval, hanem az EU tagországai – köztük a németek – vizsgálják felül és várhatóan szigorítják a saját ellátási rendszereiket.

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo