A hivatal a 2007 óta szedett üres hordozói díjakat vizsgálta a közös jogkezelő szervezeteknél, vagyis az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesületnél, az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesületnél, a Filmjus Filmszerzők és Előállítók Szerzői Jogvédő Egyesületénél, a Hungart Vizuális Művészek Közös Jogkezelő Társasága Egyesületnél és a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége Közös Jogkezelő Egyesületnél. A GVH elfogadta a közös jogkezelők kötelezettségvállalását, amelynek teljesítésével pontosabbá válik az üres hordozói díj meghatározása mind a díjfizetők, mind a díjjogosultak számára.
A zeneművek, a filmek vagy irodalmi művek szabadon másolhatók magáncélra, ennek ellenértéke az üres hordozói díj, amely jogdíjátalány, és a DVD-k, memóriakártyák, merevlemezek árába épül be. Az üres hordozói díjat, amelyet a közös jogkezelők jogszabályi felhatalmazás alapján évente határoznak meg, az adathordozókat forgalmazó vállalkozásoknak kell megfizetniük az Artisjus mint a közös jogkezelők közül az üres hordozói díj érvényesítője számára. A szervezet az így befolyt összeget szétosztja az üres hordozói díjra jogosult alkotók között.
A GVH az eljárás során úgy tapasztalta, hogy a közös jogkezelők 2007 óta nem követték eléggé a tartalomfogyasztási szokások változásait, például továbbra is túlsúlyban volt a zenei célú másolás értékelése a díj meghatározásánál. Így az üres hordozói díj meghatározása torzulhatott piackutatási módszereik és a közgazdasági elemzéseik hiányosságai miatt, és ennek következtében mind a díjfizetésre kötelezett, mind a díjra jogosultak és végső soron a fogyasztók érdekei is sérülhettek. A GVH kötelezettségként írta elő, hogy az üres hordozói díj megállapításakor a közös jogkezelők piackutatásaik és közgazdasági elemzéseik pontosításával legyenek figyelemmel a tartalomfogyasztási szokások megváltozására.
Az egyeztető testület előtt indult eljárás díját a közös jogkezelők teljes egészében megfizetik, így a fogyasztó díjmentesen veheti igénybe a peren kívüli vitarendezési fórumot. A közös jogkezelők 2017. január 31-ig önálló tájékoztató honlapot indítanak az üres hordozó díjról és annak visszatérítési lehetőségeiről. Ezen tájékoztató anyagokat, gyakran ismételt kérdéseket-válaszokat tesznek közzé. A visszatérítési igény népszerűsítésére edukációs kampány is indul, három évre összesen 45 millió forintból a jogkezelőktől független online és nyomtatott média felületein.