A jelenlegi szabályozás szerint csak akkor kell illetéket fizetni egy ingatlannal rendelkező társaságban való tulajdonszerzéskor, ha a társaság hivatalos főtevékenysége összefügg az ingatlanfejlesztéssel, építéssel, adásvétellel vagy bérbeadással. A tervezett adótörvény-módosítások alapján 2014-től bővülhet az illetékfizetésre kötelezett ügyletek köre. Eltörölnék ugyanis a tevékenységre vonatkozó korlátozást, ezért jövőre már bármilyen főtevékenységet végző, ingatlannal rendelkező cég megszerzése illetékfizetési kötelezettséget vonhat maga után.
Az adórendszer apró, de fontos jövő évi változásait korábban összegyűjtöttük. Itt találja.
Ugyanakkor ezzel párhuzamosan, kedvező fordulat is bekövetkezhet az illetékfizetési kötelezettség terén, mert megváltozik az ingatlanvagyonnal rendelkező társaságok definíciója. Az illetékekről szóló törvény szerint jelenleg ingatlanvagyonnal rendelkező társaságnak számít minden olyan gazdálkodó szervezet, amely akár egyetlen csekély értékű belföldi ingatlannal, ingatlanrésszel rendelkezik, illetve amely egy ilyen társaságban közvetlenül – vagy közvetetten legalább 75 százalékos részesedéssel bír.
Jövőre az illetékekről szóló törvény szerint csak azokat a vállalkozásokat nevezhetjük majd ingatlanvagyonnal rendelkező társaságnak, amelyek mérlegben kimutatott eszközeinek (kivéve pénzeszközök és pénzkövetelések) legalább 75 százalékát belföldön fekvő ingatlanok teszik ki. Az értékelést a javaslat alapján könyv szerinti értéken kell majd elvégezni. A fogalmi meghatározás változása tehát jelentős mértékben szűkíti a potenciális kötelezettek körét.
Ha olyan cégről van szó, melynek főtevékenysége nem kapcsolódik az ingatlanfejlesztéshez, adásvételhez, bérbeadáshoz, de rendelkezik ingatlan vagyonnal, akkor még idén érdemes nyélbe ütni az üzletet, mert így érvényesíthető a teljes illetékmentesség. Ha azonban éppen ingatlannal foglalkozó cégben vásárolnánk részesedést, a definíció szűkítése miatt érdemes megvárni az év elejét, mert a most ismert tervezetek alapján elképzelhető, hogy jövőre már nem lesz illetékköteles a tranzakció.
Az illeték nagysága a tervezet szerint nem változik, marad tehát ingatlanonként 1 milliárd forintig a 4 százalékos, a forgalmi érték ezt meghaladó része után pedig a 2 százalékos mérték. Az ingatlanonkénti 200 millió forintos korlát várhatóan szintén érvényben marad.