Szaló Péter elmondta, a kivitelezés folyamata számos ponton változik: így például megerősítik és pontosan definiálják a fővállalkozói és alvállalkozói szerepeket, e-építési naplót vezetnek be. Hamarosan befejeződik az elektronikus dokumentációs rendszer fejlesztése: nemcsak a különböző kiviteli tervek lesznek megtalálhatók elektronikus formában, hanem az energetikai tanúsítványok és az építési napló is. Ezeknek nagy szerepük lesz a lánctartozások csökkentésében.
A fizikai teljesítés össze lenne kapcsolva a pénzügyivel az építkezés minden szintjén; "a kivitelezési sorban feljebb lévő" vállalkozó engedményezi a kifizetést a munkát elvégző alvállalkozónak – mondta.
Kiemelte: a rendszerbe bevonandó vállalkozások köréről és a beruházási értékhatárról még nem döntöttek, de szeretnék kiterjeszteni az alsó határt 100 millió forintig. Az erről szóló kormányrendelet-tervezet hamarosan az államtitkári értekezlet, majd a kormány elé kerül.
Válságban az építőipar
Az ágazatnak szüksége is van az új szabályozásra, az adatok ugyanis azt támasztják alá, hogy nincs javulás az építőiparban.
Augusztusban az ágazati adatokban nem volt tetten érhető az építőipar válsága, de ez nem jelenti a kilátások javulását. „Sokkal inkább a szezonális hatások és a megváltozott jogszabályok vezettek kedvezőbbnek tűnő eredményre, ám nem kétséges, hogy a közeljövőben egyre több cég szűnik meg az ágazatban” – értékelte a helyzetet az adatokat közzétevő Opten céginformatikai szolgáltató ügyvezetője.
Augusztusban 272 építőipari céggel szemben indult felszámolási eljárás. Ez lényegesen kevesebb az elmúlt negyedév 430-as havi átlagánál, de hogy csupán a cégbírósági szabadságolások miatti szezonális visszaesésről beszélhetünk, jól látszik abból, hogy a szám lényegében megegyezik a tavaly augusztusi adattal.
További részletek itt olvashatók!