Végre megoldódik a 40 eurós mizéria

Március végétől részlegesen visszamenő hatállyal, megváltoztak a behajtási költségátalány elszámolásának szabályai. A törvény értelmében ezentúl a kötelezettnek csak akkor kell könyvelnie a behajtási költségátalány összegét, ha arra a jogosult igényt tart. Szakértőnk segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat!

Kép: PP Archív

A 2016. évi IX. törvény a behajtási költségátalányról március 23-án került kihirdetésre és 2016. március 24-én lépett hatályba. A törvény kiemeli a behajtási költségátalányra vonatkozó szabályokat a Polgári Törvénykönyvből és önálló törvényként szabályozza a 40 eurós behajtási költségátalány kezelésére, elszámolására vonatkozó szabályokat, de ezenkívül más fontos változások is történtek a jogszabályban – mondta el kérdésünkre a SALDO Zrt Tanácsadó igazgatója, Kökényesiné Pintér Ilona.

(A Ptk.-beli szabályozás korábban számos problémát okozott, ezt orvosolja a javaslat. Több állásfoglalásra is szükség volt például, hogy egy adminisztrációs csapdát elkerüljenek a vállalkozások.)

A 3. § (1) bekezdésében foglaltak értelmében az eddigi rendelkezésektől eltérően úgy fogalmaz a törvény, hogy a jogosult igényt tarthat a 40 EUR behajtási költségátalányra. Ebből az következik, hogy a fizetési késdelembe esett vállalkozás (kötelezett) csak akkor köteles megfizetni ezen összeget, ha a jogosult azt kéri tőle. Viszont annak sincs akadálya, hogy a kötelezett önkéntesen, külön felhívás, felszólítás nélkül megfizesse a jogosult részére ezen összeget. Ez jelentős könnyebbséget jelent, korábban szinte csak baj volt abból, hogy a törvény kötelezőként írta elő a költségátalány megfizetését.

A jogosult követelésének esedékességi időpontja a kötelezett önkéntes teljesítése esetén a teljesítés időpontja, ennek hiányában a teljesítésre való első felszólítás időpontja. Mindezekből az következik, hogy a kötelezettnek akkor kell egyéb ráfordításként elszámolnia a behajtási költségátalány összegét, ha azt önkéntesen megfizeti a jogosult részére. Ekkor az elszámolás időpontja a pénzügyi teljesítés napja.

Hogyan változnak az elévülési szabályok az új Ptk.-ban?
Szemben a korábbiakkal, az új Ptk. alapján már sem a követelésre emlékeztető írásos felszólítással, sem a tartozás engedményezésével nem lehet meghosszabbítani az elévülési időt.
Másodsorban a kötelezettnek akkor kell egyéb kötelezettségként és egyéb ráfordításként elszámolnia, ha a behajtási költségátalány összegét  a jogosult kéri tőle. Ekkor az elszámolás (könyvelés) időpontja a jogosult által megküldött azon dokumentum dátuma, amelyben közli a kötelezettel, hogy igényt tart a 40 EUR-nak megfelelő forintösszeg megfizetésére.

Tehát az eddigi szabályokkal szemben a kötelezettnek csak akkor kell könyvelnie a behajtási költségátalány összegét, ha azt önszántából megfizeti, vagy ha a jogosult azt kéri tőle.

A jogosultnak a követelése esedékességét követő egy év áll rendelkezésére arra, hogy a 40 EUR behajtási költségátalány megfizetésére felszólítsa a részére késedelmesen fizető üzleti partnerét.  Az egy év eltelte után  a jogosult nem követelheti a költségátalány megfizetését.

Ezen szabályokat már a 2015-ös üzleti évre is lehet alkalmazni abban az esetben, ha a vállalkozás 2015. évi mérlegkészítésének időpontja 2016. március 24. vagy ezt követő időpont. A 2016. március 24-én a könyvekben szereplő behajtási költségátalány kötelezettségeket 2016. március 24-i dátummal, mint elengedett kötelezettség ki kell vezetni akkor, ha arra a jogosult nem tart igényt vagy, ha igény hiányában a kötelezett nem szándékozik kifizetni ezen összegeket.  A 2016. március 24-e előtti késedelmes fizetések esetében a jogosult 2017. március 23-ig nyújthatja be igényét a költségátalány megfizetésére - tájékoztatta erről a Piac&Profitot a SALDO Zrt. adószakértője.

Természetesen, mint eddig is, a jogosultnak továbbra is csak akkor van könyvelési (egyéb bevételkénti elszámolási) kötelezettsége a behajtási költségátalánnyal kapcsolatban, amikor annak összege a bankszámlájára vagy pénztárába beérkezik. A behajtási költségátalány egyéb szabályai megegyeznek a korábbi, Ptk-ban szereplő szabályokkal.

Mihez kezdjünk, ha nincs pénze az adósnak?
Gyakran előforduló jelenség, hogy az egyébként jómódúnak tűnő adós hirtelen vagyontalannak bizonyul, amikor tartozásának behajtására kerülne sor, ezért a vele szemben fennálló követelést nem lehet végrehajtani. Mi a teendő olyan esetben, ha a követelésünk fedezetéül szolgáló vagyont az adós időközben másra ruházza, mielőtt a végrehajtás során értékesíteni lehetne?

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo