Védelmet kaphatnak a mezőgazdasági kisvállalkozók

Az Európai Bizottság fellép az élelmiszer-ellátási láncban alkalmazott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat ellen. Az intézkedés célja, hogy a mezőgazdasági és élelmiszeripari kis- és középvállalkozások nagyobb biztonságot élvezhessenek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Az élelmiszerlánc kisebb szereplői, ideértve a mezőgazdasági termelőket is, jobban ki vannak téve üzleti partnereik által alkalmazott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatoknak.

Gyakran nincs sem megfelelő tárgyalási pozíciójuk, sem pedig alternatíváik a tekintetben, hogy miként juttassák el termékeiket a fogyasztókhoz. Ezért az Európai Parlament, valamint más tagállamok mellett Magyarország is felkérte a Bizottságot, hogy javaslatot tegyen a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok elleni uniós szintű intézkedésekre.

A betiltandó tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok között szerepelnek a romlandó termékek utáni késedelmes fizetés, a megrendelések utolsó pillanatban történő visszamondása, a szerződések egyoldalú vagy visszamenőleges hatályú módosítása, és a beszállítótól a megromlott áruért követelt díjak.

A következő gyakorlatok alkalmazására pedig csak akkor lenne lehetőség, ha erről a felek előzetesen egyértelműen megállapodtak: az eladatlan élelmiszerek visszaküldése a beszállítónak; a beszállítótól az élelmiszerellátási szerződés megkötéséért vagy fenntartásáért a vevő által követelt jutalék; a beszállítótól a vevő által értékesített élelmiszerek reklámozásáért vagy forgalmazásáért követelt hozzájárulások.

A műhús is GMO
Az állattenyésztés üvegházgáz-vonzata óriási, a hús iránti globális igény egyre nő. Egy amerikai cég húsmentes húspogácsát fejlesztett ki hamburgerhez, de génmódosított növényeket használ hozzá, ami szintén nem a zöldek kedvence. Az eljárás számos kérdést és kételyt is felvet.
A Bizottság javaslata értelmében a tagállamoknak ki kell nevezniük egy, az új szabályok végrehajtásáért felelős közigazgatási szervet. Bizonyított jogsértés esetén a felelős szerv hatásköre lesz, hogy arányos és visszatartó erejű szankciót foganatosítson.

Ez a végrehajtó szerv saját kezdeményezésre, illetve benyújtott panaszok alapján indíthat vizsgálatokat. A panaszos felek kérhetik a titoktartás és a névtelenség biztosítását.

Az irányelvjavaslatot a Bizottság egy hatásvizsgálattal együtt fogja a két társjogalkotó – az Európai Parlament és a tagállamok kormányait képviselő Tanács – elé terjeszteni.

(ec.europa.eu)

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo