A fórumon 11 szlovén és több mint 40 magyar cég, illetve állami intézmény képviseltette magát a két ország együttműködési lehetőségeit reprezentáló 3 szektorból (energetika, ICT, logisztika). Gazdasági és befektetési kapcsolataink egyik legnagyobb perspektívájú területe az energetikai szektor, ugyanakkor a közlekedés és logisztika területén is vannak még kiaknázatlan lehetőségek.
Az eseményt Kövér László magyar és – a Budapesten hivatalos látogatáson tartózkodó – Janko Veber szlovén házelnök nyitotta meg. Kövér László szerint a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok dinamikusan fejlődtek az előző években, 2012-ben az árucsere-forgalom összértéke 1,7 milliárd euró volt; 2013 első fél évében a magyar export 0,6 százalékkal, az import 10,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Szlovénia 1,1 százalékban részesedik a magyar külkereskedelmi forgalomból, és a 17. helyet foglalja el a külkereskedelmi partnerek sorában.
A kkv-k közötti kooperáció ösztönzése jó lehetőséget nyújt a határ menti gazdasági kapcsolatok, a termelői és beszállítói együttműködések erősítésére is – fejtette ki Kövér László, hozzáfűzve, hogy ez a térség mindkét országban a kevésbé fejlett területek közé számít. Ezért van nagy jelentősége a Muravidék fejlesztésére elfogadott törvénynek, és az annak keretében megjelenő pályázatoknak, amelyek kedvező befektetési lehetőségeket, valamint a térségben induló nagyobb projektekbe történő bekapcsolódást teszik lehetővé az érdeklődő magyar vállalatok számára – tette hozzá. Elmondta: a két ország kkv-i közötti együttműködésben jelentős lépés, hogy idén áprilisban Lendván Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes részvételével megnyílt a Kárpát Régió Üzleti Hálózat szlovéniai irodája. A szerteágazó magyar–szlovén kapcsolatok továbbfejlesztését jól szolgálja a vállalatok közötti közvetlen kapcsolatfelvétel, amit az üzleti fórum is segít – zárta beszédét Kövér László.
Janko Veber kifejtette, hogy a jelenlegi előrejelzések rövid távon még nem mutatnak javulást a szlovén gazdaságban, ezért megoldások kellenek a gazdaság élénkítésére. A kivitel növekedését szeretnék támogatni, és növelni Szlovénia ismertségét, hogy minél több külföldi befektetést vonzzanak az országba, ezért a kormány mindent megtesz a befektetési korlátok lebontása érdekében.
A magyar gazdasági társaságok érdeklődését szívesen fogadják a 15 szlovén állami cég privatizációjában, ami a következő hónapokban esedékes – hangsúlyozta a szlovén törvényhozás elnöke.