Van, hogy muszáj szabira küldeni a dolgozót

A nyári szabadságolási főszezon végeztével érdemes felülvizsgálniuk a munkáltatóknak munkavállalóik szabadságkeretének felhasználását, mivel a szabadságok kiadásáról nekik kell gondoskodniuk.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Főszabály szerint a szabadságot esedékességének évében kötelezően ki kell adniuk, mert a tárgyévet követő időszakban történő kiadásra csak szűk körben van lehetőségük. (Itt olvashat részletesen arról, hogy miben dönthet a munkáltató a szabadság kiadásával kapcsolatban.)

Nehézséget okozhat számukra, ha a dolgozójuk mostanáig tartalékolta szabadságait (és nem is tervezte azt év végéig kivenni), mert ha a törvényi előírásokat be akarják tartani, kénytelenek szabadságra küldeni a dolgozót. Ezzel ellentétben az is problémát okozhat, ha a munkavállaló már most igénybe vette a teljes éves keretét, és visszatérve szabadságáról felmond, mert akkor több időt töltött szabadságon, mint ami őt megillette. Ezek a problémák elkerülhetőek a szabadságok folyamatos tervezésével.

Számoljunk az ünnepekkel!

A szabadságok tervezésekor a fentieken túl érdemes még figyelembe venni az idei évben még hátralévő munkanap áthelyezéseket:

  • 2014. október 18. szombat munkanap, az október 24-i pihenőnap kerül ledolgozásra
  • 2014. október 24. péntek pihenőnap lesz
  • 2014. december 13. szombat munkanap lesz, a december 24-i pihenőnap ledolgozása
De pontosan mennyi is az a szabadság, amit ki kell adnia a munkáltatónak?

Az Mt. alapján a munkavállalókat 20 munkanap alapszabadság és esetleges pótszabadságok illetik meg. A pótszabadságok fajtái és mértékei:

  • az életkor alapján járó, maximum 10 munkanap
  • tizenhat évesnél fiatalabb gyermekek után járó, a gyermekek számától függő 2, 4 illetve 7 munkanap; ha a munkavállaló fogyatékkal élő gyermeket nevel, akkor ezen gyermek után további plusz két napra jogosult
  • az apákat gyermekük születése esetén megillető, 5, illetve ikergyermekek esetén 7 munkanap
  • a fiatal munkavállalókat megillető 5 munkanap
  • a munkavégzés jellegére tekintettel járó 5 munkanap
  • a legalább 50%-os mértékű egészségkárosodott munkavállalónak, a fogyatékossági támogatásra, illetve a vakok személyi járadékára jogosult munkavállalónak 5 munkanap.
Kép:Pixabay

Milyen esetben nem jár a munkavállaló részére a megállapított teljes keret?

  • évközi ki-, illetve belépés esetén;
  • ha például fizetés nélküli szabadságra megy, mivel a szabadság csak a munkában töltött időre illeti meg. Például a fizetés nélküli szabadságnak is csak meghatározott része (a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első hat hónapja) számít munkában töltött időnek;
  • ha a munkavállaló az év során harminc napot meghaladóan van keresőképtelen állományban, a 31. és minden azt követő nap, amikor a munkavállaló keresőképtelen, már nem jogosítja őt szabadságra.
Hogy tolható jövő évre a szabadság?
A törvény meghatároz négy kivételes esetet, amikor el lehet térni attól a szabálytól, hogy a szabadságot a tárgyévben ki kell adni. Ezek egyike, a megállapodástól függő változat módosult ez évre.
Milyen kivételeket enged a törvény, amikor el lehet térni a szabadság tárgyévben történő kiadásától?
  • ha az év végi szabadság igénybevétele még az idei évben megkezdődik, és a jövő évre áthúzódó rész nem haladja meg az öt munkanapot;
  • ha a munkavállaló munkaviszonya október 1-jén, vagy azt követően kezdődik, akkor szabadságát a munkáltatója az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki;
  • ha a munkavállaló oldalán felmerülő ok miatt nem lehet azt kiadni, akkor az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül kell azt kiadni részére;
  • a felek megállapodása alapján legfeljebb a tárgyévet követő év december 31-ig adható ki a munkavállalót életkora alapján megillető pótszabadsága (kortól függően 1-10 nap), erről évente kell megállapodniuk a feleknek.
  • amennyiben kollektív szerződés lehetővé teszi, a szabadság egynegyedét a munkáltató legfeljebb a következő év március 31-ig adhatja ki, de ehhez szükséges a kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok.
Milyen előírást kell szem előtt tartani a szabadság kiadásakor?

A szabadságot a munkáltatónak úgy kell kiadnia, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. Ettől a munkáltató akkor térhet el, ha azt a dolgozója kéri. A munkáltató legkésőbb a szabadság kezdete előtt 15 nappal köteles közölni a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval.

Szintén 15 napos határidő vonatkozik a munkavállalóra is, ha szabadságra kíván menni, ugyanis a szabadság kezdete előtt ennyi idővel kell bejelentenie a munkáltató felé.

A munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni évente hét munkanap szabadságot – legfeljebb két részletben-, de a munkavállalónak ezen igényét legalább 15 nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

Amennyiben a munkaadó elmulasztja a szabadság tárgyévi kiadását, az részéről akkor is automatikus jogszabálysértést jelent, ha a munkavállaló sem akart szabadságra menni, vagy nem időben kérte azt.

Egy esetleges munkaügyi ellenőrzés kiterjedhet a szabadságok kiadásának és azok nyilvántartásának vizsgálatára is. A szabálysértőket a munkaügyi felügyelet akár tízmillió forintos bírsággal is sújthatja, ezért javasoljuk, fordítsanak kellő figyelmet a fent leírtakra.

Erős Andrea Megbízott bérszámfejtési csoportvezető BDO Magyarország

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo