Az egészségbiztosítási pénztárak szerint hat év alatt a felére csökkent a betegállományban lévők száma, de nem azért, mert jobb egészségnek örvendenek. 2007-ről 2012-re több mint 270 ezerrel nőtt a táppénzre jogosultak száma, a táppénzes eseteké ugyanakkor a hét évvel ezelőtti 1,2 millióról 810 ezerre csökkent. Az ok a szakemberek szerint elsősorban a munkahely elvesztésétől való félelem, ez az, amiért a dolgozók jelentős része betegen is inkább megjelenik a munkahelyén. Pedig ennek számos veszélye van.
A kirúgástól való félelem mellett a táppénzes esetek csökkenésében az is szerepet játszhat, hogy a dolgozók nem tudják vállalni az emiatt jelentősen csökkenő jövedelmet. A betegállományban lévők számának visszaeséséhez, ezzel a kiadások csökkenéséhez a munkahely-megtartási szándékon túl az is hozzájárult, hogy több lépcsőben jelentősen szigorították a táppénz igénybevételét. A szabályozásról itt olvashat. A táppénzszámítás szabályai viszont jelentősen változhatnak július elsejétől, ha a parlament elfogadja a benyújtott törvényjavaslatot.
Eszerint minden olyan jövedelmet figyelembe vesznek, ami után egészségbiztosítási járulékot kell fizetni. Az ellátás összege főszabály szerint a jogosultság kezdő napját megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számított 180 napi jövedelem lesz. Amennyiben valakinek nincs ennyi jogviszonya, akkor a táppénzre jogosultságot közvetlenül megelőző 180 napi jövedelem képezi az ellátási alapot. Változás az is, hogy a táppénz kiszámításánál az aktuális keresetet veszik alapul. Ez azok esetében fontos, akik fél éven belül váltottak munkahelyet, hiszen korábban az erre az időszakra vonatkozó kereset jelentette az alapot. Ha viszont elfogadják a változtatást, akkor az ellátásra való jogosultság első napján fennálló jogviszony által meghatározott jövedelmet veszik alapul. Tehát akik az adott fél éven belül váltottak munkahelyet, azoknál csak az aktuális kereset számít a táppénz kiszámításánál. Aki pedig még fél év munkaviszonyt sem tud felmutatni, annál a minimálbérhez igazítják a táppénzt.
A jövedelemadatokat ezentúl nem a foglalkoztatóknak kell megadniuk, hanem az adóhivatal küldi meg az OEP-nek.