Mint azt korábban közöltük, még mindig alig néhány száz kassza van bekötve az adóhivatalhoz, holott a határidő december végén lejár. Még ha valami csoda folytán egyik-pillanatról a másikra is ezrével kötnék be a kasszákat az üzletekbe, akkor is naponta mintegy 4-5 ezer kasszát kellene rendszerbe kapcsolni, hogy január elsejéig teljesüljön a határidő. Ezenkívül november 25-ig kellett érvényes, visszaigazolásokat kapniuk a megrendelt kasszákról a kereskedőknek.
Erre viszont már csak statisztikai esély van, mivel több tízezer kereskedő maradt hoppon, miután a kassza, amelyet korábban az NGM is támogatott, utólag elhasalt a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal (MEKH) tesztjén, így jelenleg, az arra leadott megrendelések érvénytelenek. Csakhogy, aki még most leadta a megrendelését, az is legkorábban nyolc nap múlva kaphat visszaigazolást: az NGM rendeleteinek értelmében a viszonteladónak 8 napja van továbbítania a megrendelést, a forgalmazónak pedig a megrendelés beérkezte után 8 napja van a visszaigazolás elküldésére. Aki tehát most nem akar újra foglalót fizetni, vagy egy másik forgalmazót keresni, annak azonnal rendelnie kellett a forgalmazótól a hétfőn engedélyezett új kasszából - és a forgalmazónak vissza is kellett igazolnia a megrendelést.
A MEKH hétfőn ugyanis újabb géptípust engedélyezett: a közlemény szerint így megkezdhető az Alt Cash Kft. és a Japán Cash Company Kft. egy-egy pénztárgépének forgalomba hozatala, a gépek megfelelnek az előírt követelményeknek. Az előzmények ismeretében nem meglepő, hogy rendkívüli érdeklődés kísérte az NR-300 típusú pénztárgép forgalmazásának engedélyezését, - az MKEH weboldala le is fagyott - miután az Alt Cash 80 ezer megrendelést kapott a pénztárgépcserére kötelezettektől az elmúlt hónapokban, és a forgalmazó egy másik géptípusa nem kapott forgalomba hozatali engedélyt. Az OKSZ információi szerint a korábban elutasított NR-270 típusú pénztárgépet újra engedélyezteti az Alt Cash Kft. (Lásd keretes írásunkat.) - kérdés, hogy a korábbi megrendelések akkor érvényesek lesznek-e.
Ha a megrendelést, illetve a szerződést még nem igazolták vissza, és a pénztárgépet nem közvetlenül a forgalmazótól rendelte a megrendelő, kérnie kell a pénztárgép eladójától egy olyan, igazolást, amely arról szól, hogy a szerződést, megrendelést továbbította a forgalmazóhoz. Ezen a dokumentumon a forgalmazó visszaigazolásának is szerepelnie kell. Ezt az igazolást az eladónak 2013. november 25-ig kellett kiadnia. Ha valaki a pénztárgépet közvetlenül a forgalmazótól rendelte meg, úgy a forgalmazónak kell a szerződést, megrendelést visszaigazolni szintén legkésőbb 2013. november 25-ig. Ez: mivel a tegnapi napon engedélyezték a kasszát, a mintegy 80 ezer érintett kereskedő kapcsán szinte lehetetlen.
Bezárhatnak az üzletek
A probléma ott kezdődik, hogy azok a kereskedők, akik nem kaptak időben visszaigazolást a megrendelésükről, most akár le is húzhatják a rolót. A Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanis november 5-i, a kormány honlapján közzétett közleménye szerint olyan jogszabály módosítást kezdeményezett, amely alapján akár az üzlethelyiségének bezárására is számíthat az az adózó, amely nem rendelkezik az előírt határidőre új online pénztárgéppel, vagy érvényes visszaigazolt megrendeléssel.
A tarthatatlan határidők ellenére november 7-én az Országgyűléshez benyújtottak egy módosító javaslatot, mely az adózás rendjéről szóló törvényben (a 174.§-ban) előírte, hogy az adóhatóság mulasztási bírság kiszabása mellett az üzlethelyiséget, szolgáltató helyet 12 nyitvatartási napra lezárhatja, ha az adózó a pénztárgép üzemeltetésével kapcsolatos, jogszabályban meghatározott kötelezettségét megszegte.
Az üzletbezárás előírása azt jelenti, hogy a kereskedők, vendéglátósok mellett a gyógyszertárak, szállodák is felfüggeszthetik tevékenységüket január 1-től, online pénztárgép hiányában. „Az adóhatóságnak könnyű feladata lesz az ellenőrzés, hiszen saját számítógépes rendszerében, saját irodájában csak meg kell néznie, melyik vállalkozás pénztárgépe van bekötve január 1-én, a többinek pedig csak ki kell postáznia az elmarasztaló határozatot” – írta weboldalán az érdekvédelmi szervezet.
Az OKSZ egyébként egyetért azzal a szándékkal, hogy az online pénztárgép átállást szándékosan elhúzó vállalkozásokkal szemben a legnagyobb szigorral lépjen fel az adóhatóság. Ennek azonban az a feltétele, hogy megvásárolható legyen az új online pénztárgép, a nagyáruházaknál pedig, ahol számítógép alapú pénztárgépek vannak, az átalakításhoz szükséges alkatrész (a számítógép alapú pénztárgépek esetében elsősorban az adóügyi ellenőrző egységet kell beszerezni, de ugyanakkor át kell alakítani a pénztárgépeket működtető szoftvereket is).
A számítógép alapú pénztárgépeket működtető áruházakhoz kötődik a kereskedelmi forgalom fele. Az online pénztárgép hiánya miatt a vásárlók sok lehúzott redőnnyel találkoznak majd jövőre, sok alkalmazottat kényszerszabadságra kell küldeni (vagy éppen elbocsájtani), a gyártók pedig leállíthatják a beszállítást. Nem is rövid időre. Még több hónapig tart a teljes pénztárgép online átállás, a fejlesztés, a gyártás és az üzembe helyezés időigénye miatt, ami nem az átállásra kötelezett, büntetésre ítélt kereskedők, szolgáltatók hibája. A szolgáltató helyek indokolatlan bezárása súlyos gazdasági károk forrása is lehet.