Fazekas Sándor szerint a földhaszonbérleti pályázatoknak Magyarországon még soha nem volt ennyi nyertese. A siker szerinte annak köszönhető, hogy az átlátható, világos és gördülékeny pályázati rendszer új lehetőségeket nyitott az egyéni és a családi gazdaságok előtt. Falakat bontottunk el és tabukat döntöttünk le, hogy azok is földhöz jussanak, akiknek az elmúlt években esélyük sem volt állami tulajdonú földterületen gazdálkodni - szögezte le a szakminiszter.
A szerződéseket ért bírálatokra reagálva elmondta, a megalapozatlan kritikák többségét olyanok fogalmazták meg, akiknek az aranykoronáról csak a királyok, királynők jutnak az eszükbe. Fazekas Sándor elmondta, minden gazda tudja, a haszonbérleti szerződés nem ajándékutalvány, amit egyszerűen be lehet váltani. Minden hektár megművelése kemény munkával jár. Aki nagyobb területre köt szerződést, az nagyobb felelősséget vállal a termőföld hasznosításában. „A gazdálkodók vállalásaik alapján kétkezi munkájukat, és az elkövetkező húsz évüket áldozzák arra, hogy boldoguljanak" - mondta az eseményen a miniszter.
A vidékfejlesztési miniszter biztosította a jelenlévőket, az új földtörvény megvédi a magyar gazdák érdekeit mind a belföldi, mind a külföldi spekulánsok törekvéseivel szemben, ide értve a zsebszerződésekben résztvevőket is.
A tárcavezető tudatta: a termőföldvásárlás hatósági engedélyhez lesz kötve, s előírás lesz a helyi gazdákból alakuló földbizottságok előzetes véleményezési jogosultsága. A helyiek megkerülésével senki sem fog tudni földet vásárolni. A nemrég elfogadott agrárkamarai törvény segítségével a testület tagsága 10 ezerről 400 ezer fő nagyságúra duzzad, így soha nem látott erejű érdekképviselet jön majd létre.
Fazekas Sándor közölte, az aszály miatt az Európai Bizottsághoz fordult a magyar gazdák kárenyhítése érdekében. A nemzeti kabinet a választól függetlenül úgy döntött, már idén ősszel megkezdi a mintegy 157 milliárd forintnyi közvetlen támogatási előleg kifizetését. Sebestyén Róbert zárszavában hangot adott annak, ez az esemény is bizonyítja, nem földspekuláció zajlik, hanem az igazi gazdálkodás és az állattenyésztés megerősítése.
A VM nemzeti vidékstratégiájával összhangban minden egyes szerződés a kis- és közepes családi vállalkozásokat és az állattartó gazdaságok megerősítését szolgálja. A NFA a pályázati eljárás során továbbra is a helyben lakó, életvitelszerűen mezőgazdasági tevékenységet folytató termelőknek kedvez. A 2011 októberében meghirdetett 64 ezer állami földterületből mostanáig 18 300 hektár lelt gazdára.