Pál Béla, az MSZP képviselője a napokban kérdést tett fel a parlamentben a nemzetgazdasági miniszternek, igazak-e a hírek, hogy a kormány mérlegeli az Erzsébet-utalvány megszüntetését vagy gyökeres átalakítását, és kizárhatja a felhasználhatóság köréből az élelmiszer-vásárlást.
Pál Béla hangsúlyozta, mindez súlyos következményekkel járna, hiszen kétmilliónál több alkalmazott egy-egy évben fejenként átlagosan 50 ezer forint Erzsébet-utalványt kap, amit elsősorban a béren felül élelmiszer-vásárlásra fordít. Mint fogalmazott, nekik nagyon hiányozna ez az összeg, hiszen jelentős támasz a családok részére és azoknak a kiskeresetű embereknek is, akiknek nagyon fontos ez az utalvány ahhoz, hogy élelmiszert vásárolhassanak rajta.
Mint mondta, munkahelyek elvesztését is jelenthetné, hiszen vesztesei lennének a kisvállalkozások, és maga után vonná az adóbevételek csökkentését is. A kereskedők és vendéglátósok érdekvédelmi szervezetei ezért közös közleményben fordultak a kormányzathoz, amelyben az áll, hogy az Erzsébet-utalvány jelenlegi kereteinek fenntartásában érdekeltek mind a munkavállalók, mind a munkáltatók, mind a kereskedők szervezetei. Véleményük szerint célszerű lenne inkább az Erzsébet-utalvány költségcsökkentésének lehetőségét megvizsgálni a felhasználhatóság körének szűkítése helyett. Hiszen így minél több munkavállaló tudná felhasználni és több kisvállalkozás elfogadni. Így járnának jól a munkavállalók, így járnának jól az elfogadók, az élelmiszer-kiskereskedők, és így járnának jól természetesen a vendéglátóhelyek is.
A K&H kkv bizalmi index kutatás adatai szerint jelenleg a kkv-k mindössze 43 százaléka tervez természetbeni juttatást adni. Az 500 hazai mikro-, kis- és középvállalkozás megkérdezésével végzett negyedéves kutatás eredménye szerint a munkáltatók körében továbbra is az Erzsébet-utalvány a legnépszerűbb cafeteria elem, jelenleg a cégvezetők 46 százaléka tervezi alkalmazni. Ez jelentős, 15 százalékpontos ugrás az előző negyedévhez képest.