Minden munkavállaló átélte már, milyen az, amikor a nyári szabadság után újra el kell kezdeni dolgozni. Minimális munkakedv, lélekben még a tengerparton/hegyekben, megválaszolatlan mailek százai a postafiókban. A munkába rázódás nem könnyű, de néhány ügyes fogással megkönnyíthető a start.
- Már indulás előtt készülni kell a visszatérésre. Ha a nyaralás utánra esnek fontos projektek határidejei, tanácsos előre dolgozni vagy a feladatokat átadni. Az első munkanapokon ugyanis nem lehet a korábbi fordulatszámra felpörögni és ez frusztrációt okozhat.
- Kapcsoljunk ki teljesen. A nyaralás akkor hatékony, ha az ember kiszakad a munkából, nem néz rá emailjeire és munkahelyi telefonját sem viszi magával vagy senki sem keresi munkaügyben. Éppen ezért úgy kell otthagyni a munkahelyet, hogy a kollégák tovább tudják vinni az ügyeket. (Ennek megszervezése egyébként a munkahelyi vezető feladata, de sokszor a nyaralásra menőt is megkéri az átadás/átvételre). (Itt olvashatja a szabadságok alatti munkaszervezéshez.) SOS esetben azonban lehetőséget kell adni az elérhetőségre - különösen vezetői poszton. Azt azonban hangsúlyozni kell, csak akkor hívjanak, ha "ég a ház". (Egy felmérés szerint a magyar üzletemberek csaknem fele több órát dolgozik a szabadsága alatt is.)
- Időben érkezzünk haza. Hétfői munkakezdés esetén nem szerencsés egy két hetes nyaralásról vasárnap késő este hazaérkezni. Sokkal zökkenőmentesebbek az első napok, ha már szombaton otthon vagyunk és marad egy napnyi időnk saját magunk összeszedésére. Okos megoldás lehet a csütörtöki első munkanap is, ugyanis két napnyi belerázódás után két napot otthon lehet tölteni.
- Adjunk magunknak időt a belerázódásra. Ne várjuk el magunktól, hogy már az első napon a topon legyünk és ne töltsön el kudarccal, hogy sok mindent nem sikerült elintéznünk. Az emailezésben még a nyaralás előtt egy nappal későbbi visszatérési dátumot is beállíthatunk, ha nem akarjuk, hogy már az első napon megrohamozzanak az ügyfelek.
- Hozzunk valamilyen apró emléket a nyaralásról az irodába. Ez lehet akár egy hűtőmágnes, akár háttérképnek egy nevezetesség, amit megtekintettünk. A lényeg, valami, ami jó érzéssel tölt el. Luxusút esetén érdemes visszafogottnak lenni. Főleg, ha a kollégáknak ilyenre nem futja.
- Priorizáljuk az elvégzendő feladatokat. Fussunk át minden emailt, megkeresést és osztályozzuk őket fontossági és sürgősségi szempontok alapján. Ez hosszabb távollétről visszatérve még fontosabb, mint a hétköznapokban.
- Gondoljuk át, mit lehetne jobban csinálni. Az első munkanap arra is alkalmas, hogy rossz beidegződéseket iktassunk ki, például jobban beosszuk az időnket.
- Gondoljuk át, megérett-e a helyzet a váltásra. Egy hosszú visszaút alatt átgondolhatjuk, hol tart karrierépítésünk, valóban a megfelelő munkahelyen, a megfelelő pozícióban dolgozunk-e. Ha nem vagyunk elégedettek, ez lehet az a pont, amikor rászánjuk magunkat a változtatásra. A részleteket és a lépéseket aztán később is ki lehet dolgozni.