Tippek a költséghatékony otthonátalakításhoz

Az elmúlt egy-másfél évben sokkal több időt töltöttünk otthon, mint korábban, ezért még inkább fontossá vált, hogy a lakásunk valóban otthonos legyen, és olyan, amiben tényleg jól érezzük magunkat. Emiatt sokan döntöttek úgy, hogy kisebb-nagyobb lakásfelújításba fognak. Ha te is közéjük tartozol, mai írásunk neked szól! Összefoglaltuk, hogy mire érdemes figyelni a lakásfelújítás során, hogyan kezd neki, valamint tippeket is hozunk, hogy költséghatékony is legyen.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hogyan fogjunk neki a lakásfelújításnak?

Először is tisztázzuk, hogy mit és miért szeretnénk átalakítani, felújítani. Vegyük szemügyre az egész lakást, járjuk körbe az összes helyiséget, és nézzük meg, mi szorul felújításra. Vegyük számba, hogy mi az, ami már elavult és feltétlen le kell cserélni, van-e valami, amit meguntunk, vagy egyszerűen már nem tetszik, vagy nem illik a lakás miliőjébe. Ez azért fontos, hogy egyáltalán tisztán lássuk, milyen szakemberekre, valamint milyen alapanyagokra lesz szükségünk, és ez milyen költséget jelent majd.

Ezután tervezzük meg a kivitelezést. Gondoljuk végig, hogy mit fogunk változtatni, hova kerülnek a bútorok, mosdók, konnektorok és kapcsolók. Ezután a pénzügyi tervet igazítsuk ehhez. Vagy még pontosabban: a pénzügyi tervünkhöz igazítsuk a kivitelezést. Nagyon fontos, hogy a felújítás megkezdése előtt készítsünk pénzügyi tervet is, és ahhoz tartsuk is magunkat. Egy felújításnál ugyanis nagyon könnyű elszállni a költségekkel, ha nem figyelünk oda, ezért mindenképp határozzunk meg egy maximumot, amit nem léphetünk át!

repair, building and home concept - smiling couple measuring wood flooring

Szakember: igen vagy ne?

Ez természetesen attól függ, hogy milyen munkálatok vannak, illetve mekkora költségkerettel terveztünk. Vannak olyan feladatok, amelyek esetében a szakemberek megkerülhetetlenek (pl.: nyílászárók vagy vezetékek cseréje), és persze akadnak szép számmal olyanok is, amit akár mi magunk is el tudunk végezni (pl.: festés, bútorcsere, csempe leszedése, parkettacsiszolás, stb.). Ezeket érdemes megpróbálni szakember nélkül, mert nagyon sokat spórolhatunk.

Mi a lakásfelújítás megfelelő sorrendje?

A lakásfelújítás a tervezéssel kezdődik, nélküle ugyanis csak káosz lesz az egész, amelyre rámegy a pénzünk és az idegrendszerünk is. Ha már átlátjuk, hogy milyen feladatok állnak előttünk, melyekhez kell szakember, vagy melyekhez nem, informálódjunk. Kérdezzük meg az ismerősöket, hogy kit ajánlanak, egy jó szakember ugyanis aranyat ér. A jó szakik ugyan nem dolgoznak olcsón, de megéri rájuk áldozni azt az összeget.

Ha az elméleten túl vagyunk, és átgondoltuk már oda-vissza, hogy mit és hogyan szeretnénk, kezdődhet a munka, azaz a bontás. Le kell szedni a tapétát, le kell csiszolni a parkettát, le kell verni a csempét. Ezeket vagy kőművessel végezteted el, vagy összeálltok a barátokkal, és ti magatok megcsináljátok. Amennyiben szükséges, ilyenkor érdemes megejteni a nyílászárók, valamint a vezetékek cseréjét is.

Ezt követően végre megkezdődhet a javítás: először a festők veszik birtokba a terepet, majd a burkoló és a vízvezetékszerelő is. A burkoló és a vízvezetékszerelő munkáját nem tudjuk mi elvégezni, azonban a falak festését meg tudjuk oldani, ha szeretnénk spórolni.

Otthonfelújítási támogatás

Egy lakásfelújítás – még akkor is, ha csak egy festésről van szó – nagyon komoly költséget jelent a családok számára. Ugyan sokat tudunk spórolni, ha egyes feladatokat nem szakemberre bízunk, hanem mi végzünk el, de egyéb lehetőségek is vannak. Többek között ilyen az otthonfelújítási támogatás is, amely egy vissza nem térítendő támogatás a gyermeket nevelő családok részére. A támogatott munkafolyamatok körét a törvény pontosan rögzíti, a támogatás csak ezek esetében igényelhető.

A támogatás keretein belül az állam visszafizeti a felújítással kapcsolatos költségek – munkadíj és anyagköltség – felét, de legfeljebb három millió forintot. Fontos azonban megjegyezni, hogy a támogatási összeg fele fordítható anyagköltségre, másik fele pedig munkadíjra. A költségeket számlával kell igazolni. melyek kifizetését követően az állam visszautalja azok felét.

Egy lakásfelújítás sosem könnyű, és minden esetben komoly költséget jelent, azonban, ha egyes feladatokat meg tudunk mi magunk csinálni, nagyon sokat spórolhatunk. Ehhez azonban az kell, hogy pontosan tudjuk, mit, miért és hogyan szeretnénk felújítani és átalakítani. Éppen ezért tervezzünk, és informálódjunk, hogy megtaláljuk a legprofibb szakembereket, illetve a leginkább költséghatékony lehetőségeket.

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo