Magyarországon ma a mintegy 4 millió hektáros mezőgazdasági termőterületeknek kevesebb, mint fele van csak biztosítva, de egy tavaly bevezetett jogszabálynak köszönhetően már jelentősen bővülhet a
biztosítási védelemmel lefedett termőföldek aránya. Ebben az évben is közel 3 milliárd forint díjtámogatás ösztönzi a gazdálkodókat arra, hogy növényeiket biztosítsák az időjárási károk ellen. A szabályozás értelmében maximum 65%-os díjtámogatásban részesül az a mezőgazdasági termelő, aki a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál regisztráltatja magát és bejelenti szándékát arra, hogy megköti növényeire az új típusú biztosítások valamelyikét.
Jégverésre fizettek a legtöbb kártérítést
Az összes mezőgazdasági kár döntő többségéért 2012-ben a jégverés volt a felelős, közel 600 milliós veszteséget okozva a gazdálkodóknak. Ezt a különböző tüzek által okozott pusztítás követi, amelyekre összesen mintegy 116 milliót fizetett ki a Generali. A listán harmadik helyen a viharkárok következnek nagyságrendileg 82 millió forint értékben, de meg kell említeni a tavaszi és a téli fagyokat is, amelyek közel 35 milliós pusztítást okoztak. Az egész nyáron tartó aszálykárokra több tízmillió forintot fizetett ki a biztosító.
További bővülés várható
„Arra számítunk, hogy ebben az évben tovább bővül majd a biztosítással védett termőterületek aránya. Szerencsére már azok a gazdálkodók is gondoskodhatnak terményeik védelméről, akik eddig ezt nem engedhették meg maguknak. Érdemes élni a lehetőséggel, hiszen már alig több mint 2000 forintos hektáronkénti éves díj is fedezetet biztosít a természeti károkra, amelyek akár 30-50 százalékos terméshozam veszteséget is okozhatnak. Tavaly volt olyan károsult, akinek közel 50 millió forintot fizetett ki a Generali, mert a jégverés teljesen tönkretette a paprikatermését, de volt olyan is, akinek a repceföldjén okozott az időjárás közel 20 milliós kárt.” – mondta el Hajas Gábor, a Generali vagyonbiztosítási üzletágának vezetője.