Szokások, amelyekért kedvelni fogják a munkatársai

Közhellyé vált már a Buckingham–Coffman-féle mondás:„Az emberek a vezetőket hagyják ott, nem pedig a vállalatot.” Minden vezető tudja, hogy ebben a gondolatban bizony sok az igazság. A lojalitást kikényszeríteni nem, csak kiérdemelni lehet. Szakértőnk néhány apró, de annál fontosabb dologra hívja fel a figyelmet, ami segíthet!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Flickr

Egy jól működő cég egyik alappillére a lojalitás és az a tény, hogy a munkatársak nemcsak a munkájukat szeretik, hanem a kollégáikkal, vezetőjükkel is harmonikus a kapcsolatuk. Ezt a lojalitást és a vezetők által oly gyakran vágyott tiszteletet nem lehet kikényszeríteni, csak kiérdemelni. Ehhez pedig elengedhetetlen a munkatársak iránt tanúsított figyelmesség, udvarias magatartás, hétköznapi, természetes gesztusok, amelyek a mindennapok észrevétlen részei. Egy vezetőnek ezekről sosem szabad megfeledkeznie, különösen akkor nem, ha nagy a nyomás a cégen, illetve a munkatársakon.

  • Az egyik legfontosabb és oly sok sértődést okozó kérdés a köszönés. Banálisnak tűnik az említése, azonban egy-egy feszült napon vagy gondolatainkba temetkezve sem feledkezhetünk meg arról, hogy munkatársainkat üdvözöljük, illetve fogadjuk a köszönésüket. Noha az üzleti etikett egyik alapszabálya, hogy az alacsonyabb beosztásúnak illik előbb üdvözölnie a magasabb beosztásút, egy jó férfi vezető egyik ismérve, hogy köszönésben nem lehet megelőzni. Egy női vezető pedig mindig megajándékozhatja egy kedves mosollyal férfikollégáit, miközben viszonozza az üdvözlésüket.
  • Olyan, gyermekkorunkban belénk plántált varázsszavak, mint a „kérem”, a „köszönöm” hatékonyabbá teszik a munkát is. Stresszhelyzetben pedig különösen nagy jelentősége van annak, hogy ne vesszenek el ezek a fordulatok.
  • Szorosan összefügg ezzel (különösen, mert nagy rá a kísértés), hogy vezetőként természetesnek vegyük, ha a munkatársaink nap-nap után remekül végzik a feladataikat, és csak akkor szóljunk, ha valami gond van. A kollégákban így azonban könnyen kialakulhat az az érzés, hogy nem becsüljük meg őket, illetve a teljesítményüket, hiszen – számukra úgy tűnik – csak a hibát látjuk. Hiába a prémiumok vagy a jutalmak, ezt a kellemetlen érzést nem mulasztják el – ne fukarkodjunk hát az elismeréssel!
  • Még egy fontos dolog: ne a munkatársat dicsérjük vagy kritizáljuk, hanem a munkáját (tényekkel alátámasztva). Ez objektivitást és átgondoltságot sugároz a kollégák számára, és lehetőséget ad arra, hogy azt lássák: a negatív visszajelzésnek is jobbító szándéka van. Kövessük Leonardo da Vinci intelmét vezetőként is: „Szemrehányást csak titokban tegyél a barátodnak, dicsérni viszont nyilvánosan dicsérd.” (Pedig vezetőként különösen fontos, hogy szükség esetén képesek legyünk építő módon elmarasztalni, de dicsérni is. Itt olvashatja tréner szakértőnk konkrét tanácsait az eredményes kommunikáció ezen típusához!)
  • Rendszeresen szánjunk egy-két percet arra, hogy a munkatársakkal beszélgessünk, kicsit jobban megismerjük őket. A liftben utazva, a teakonyhában vagy a parkolóból befelé sétálva bátran kezdeményezzünk beszélgetést, mert nem biztos, hogy a munkatársunk – noha nyitott lenne egy kis csevegésre – meg meri szólítani a „főnököt”.
Az, hogy ily módon kialakul egy informálisabb kapcsolat a kollégákkal, azt is eredményezi, hogy ha bármilyen ötletük vagy észrevételük van, bátrabban megosztják, és ez a cég fejlődését is szolgálja.

Ha ezt a pár dolgot megszívleljük, lehet, hogy remek ajánlatokkal fogják csábítani a munkatársainkat, de kevésbé fognak kísérésbe esni, hogy el is fogadják azokat.

dr. Erdős Zsuzsanna etikett tanácsadó és coach www.erdosetikett.hu

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo