Szellemi tulajdon világnapja: 2,2 milliárdnyi jogdíj

2001 óta ünnepeljük ezen a napon a Szellemi Tulajdon Világnapját. Magyarországon az előadóművészek jogainak képviseletét ellátó Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI) a szellemi tulajdonhoz kapcsolódóan kiemelten fontosnak tartja, hogy a jogosultak minden esetben hozzájussanak az őket megillető jogdíjakhoz. A legutóbbi jogdíjfelosztásokból mintegy 95 ezer előadóművész részesült - olvasható az EJI közleményében.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok a kalóz, de a kkv-k állják a sarat
Továbbra is a szellemi tulajdonjogokhoz köthető iparágak jelentik az EU gazdaságának gerincét, mivel a gazdasági összteljesítmény közel fele a régióból származik, ugyanakkor a kalózkodás és hamisítás különböző fajtái miatt évente csaknem 50 milliárd euró, vagyis az értékesítés 7,4 százaléka esik ki – adta hírül a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület a szellemi tulajdon világnapja alkalmából.
LEG-ek a hazai jogdíjfelosztásban: a legfiatalabb jogosult már óvodásként szinkronizált

A legutóbbi jogdíjfelosztás során 2,2 milliárd forint jogdíjat osztott fel az EJI 94 ezer magyar és külföldi előadó között. A legmagasabb jogdíjat az életkori megoszlás szerint a zenészek között a 30-asok, színészek között a 60-asok vették fel. A legidősebb művész 1921-ben született, jelenleg is dolgozik egy vidéki színház társulati tagjaként. A legfiatalabb művész 15 éves, akinek az EJI szinkronizálás után fizetett jogdíjat. A televízió sugárzott olyan filmet is, amelyben még óvodásként szinkronizált a kis művész.

35 millió forint külföldről beszedett jogdíj: Romániában különösen népszerűek a magyar előadók

A külföldi közös jogkezelő szervezetektől beszedett jogdíjakat az Előadóművészi Jogvédő Iroda évente három alkalommal fizeti ki a magyar művészeknek. A legutóbbi felosztás során az EJI tizenegy ország tizenhárom jogkezelőjének adatait dolgozta fel. A jogdíjfelosztás eredményeként ezúttal hat magyar előadóművész, illetve zenekar jogdíja haladta meg az egymillió forintot, további öt művész jogdíja pedig magasabb volt 500 000 forintnál. A legtöbb jogdíjat az amerikai SoundExchange nevű szervezet játszási listái alapján fizette ki a jogvédő iroda. A legtöbb magyar előadóművész a romániai játszások után kapott jogdíjat.

A digitális értékesítés már nem a letöltött árukról szól
Nemzetközi szinten fordított tendencia figyelhető meg: a fizikai és digitális értékesítések, valamint a kiadói és előadói jogdíjbevételek 2016-ban 5,9 százalékkal 15,7 milliárd dollárra nőttek. Ilyen mértékű növekedés nem volt az 1997 óta tartó időszakban, amióta a Nemzetközi Hangfelvétel-ipari Szövetség (IFPI) méri a piac globális forgalmát – szerepel a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége (MAHASZ) által az MTI-hez eljuttatott közleményben, amely az IFPI éves jelentésének főbb adatait ismerteti.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo