Jogdíjak cikkek
A legnagyobb tíz magyar sztár éves jogdíja átlagosan 5,3 millió forint
800 millió forint jogdíjat fizet az EJI a színészeknek.
Szellemi tulajdon világnapja: 2,2 milliárdnyi jogdíj
2001 óta ünnepeljük ezen a napon a Szellemi Tulajdon Világnapját. Magyarországon az előadóművészek jogainak képviseletét ellátó Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI) a szellemi tulajdonhoz kapcsolódóan kiemelten fontosnak tartja, hogy a jogosultak minden esetben hozzájussanak az őket megillető jogdíjakhoz. A legutóbbi jogdíjfelosztásokból mintegy 95 ezer előadóművész részesült - olvasható az EJI közleményében.
Mibe kerül, ha szól a zene a boltban?
Zene az kell, mert körülölel… Idézhetnénk stílusosan az ismert sorokat. Ám a lelkünkre ható muzsikáért a vállalkozásoknak mélyen a zsebébe kell nyúlnia a jogdíjak miatt. Utánanéztünk, hogy kinek, miért és milyen mélyen kell abba a zsebbe nyúlni.
Új díjat fizethetnek a kiadók a zenészeknek
Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) legújabb díjszabása szerint a kiadók újfajta díjat is kötelesek fizetni a zenészeknek. A jogdíjban elsőként az 1963-64-ben készített hangfelvételek muzsikusai részesülhetnek. Olyan legendás előadóművészek lehetnek érintettek, mint például Aradszky László, a Bergendy együttes, Harangozó Teri, az Illés együttes, Koncz Zsuzsa, Koós János, Kovács Kati, Máté Péter vagy Melis György.
Mostantól több üzletben szólhat a zene
Háttérzene-szolgáltató cégekkel köt együttműködési megállapodást az Artisjus, és jogdíjkedvezményekkel is ösztönzi azt, hogy egyre több üzletben szóljon minőségi zene. Ezzel a magyarok vásárlás közben több helyen hallhatnak majd az egész világ zenei repertoárját felölelő zenei műsorokat, köztük magyar zenét is.
Enyhítené a nyomást a vendéglátósokon az Artisjus
Átlagosan 19,5 százalékkal csökkennének a vendéglátó üzletek által fizetett zenei jogdíjak 2015-ben, ráadásul megszűnik az eddigi közigazgatási alapú besorolás, és kisebb súllyal esik latba a meghosszabbított nyitva tartás is.