Az NFÜ tájékoztatása szerint honlapjukon, a www.nfu.hu/atlathato oldalon 2013. október 26-tól mindenki számára hozzáférhető lesz azoknak a cégnek és civil szervezeteknek a listája, amelyek nem vették át az új nyilatkozatot, és nem egyértelműsítették, hogy végső tulajdonosi körükben csak természetes személyek, illetve nyílt részvénytársaságok, vagy egyéb, a törvény szerint egyértelműen lekövethető szervezetek találhatóak.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közleményében hangsúlyozza: a transzparencia nem csupán etikai kérdés, hanem jogszabályi kötelezettség is, a fejlesztéspolitikai intézményrendszer visszamenőleg ellenőrzi az összes kedvezményezettet, hogy a támogatás elnyerésekor megfeleltek-e a hatályos jogszabályi feltételeknek.
Az ügynökség tájékoztatása szerint a lista nem csupán adatbázis, hanem minden mulasztás esetében a nyilvánosságra hozatallal egy időben megkezdik az elállási eljárást is, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mindazok a cégek és egyéb szervezetek, amelyek nem tettek eleget a vállalt tájékoztatási kötelezettségüknek, elvesztik a korábban számukra megítélt támogatást. Ha már lehívták az összeg egy részét vagy egészét, abban az esetben kamatostul kell visszafizetniük, és további ellenőrzésre is számíthatnak. Esetükben ugyanis vizsgálni kell azt is, hogy egyszerű mulasztásról van-e szó, vagy a nyilatkozat átvételének megtagadása egyéb visszaélések eltitkolását szolgálta - hangsúlyozza a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség az elmúlt másfél hónapban több mint 46 000 cégnek és civil szervezetnek küldte el az új átláthatósági nyilatkozatot, amelyet eddig az érintettek közel 90 százaléka vett át - közölte az NFÜ.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár, aki kormánybiztosként vezeti az NFÜ-t, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kifogásainak megismerése után döntött arról, hogy külön és teljeskörűen ellenőrzik a kedvezményezettek átláthatósági megfelelését. Az ÁSZ "az állami költségvetés 2012. évi végrehajtásának ellenőrzése" című ellenőrzési jelentésében kifogásolta a NFÜ azon gyakorlatát, amely az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény szerinti átláthatóságot egy, a pályázók által cégszerűen aláírt, mindösszesen az átláthatóságnak való megfelelésre vonatkozó nyilatkozattal ellenőrizte.