A működő társas vállalkozások száma 2014. január 1-je és 2015. január 1-je között több mint 2,5 százalékkal csökkent, áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzésében. A cégszám-csökkenés önmagában nem negatív folyamat, amennyiben hosszú távon egy kisebb, de stabilabb cégvilág létrejöttéhez járul hozzá. (Ami csődhullámnak tűnik, az a valóságban a cégvilág konszolidációja.)
Az elmúlt három évben drasztikusan csökkent az új vállalkozások száma, sőt 2014 ismét negatív csúcsot hozott az újonnan alapított cégek tekintetében. Amíg 2011-ben közel 50 ezer cég alakult, addig 2012-ben már 40 ezernél is kevesebb, 2013-ban pedig számuk a 34 ezret sem érte el. 2014-ben ez a szám tovább csökkent, 30 ezret sem volt a frissen alapított vállalkozások száma. Ez azt jelenti, hogy 2011-ről 2014-re 40 százalékos volt a csökkenés mértéke. Amíg korábban naponta 140 új vállalkozást is alapítottak, ma a napi cégalapítások száma 80 körül mozog. Részben a törvényi szabályozás változásai – a kft. alapításához szükséges tőke 500 ezer forintról 3 millió forintra történő felemelése –, részben pedig az emberek vállalkozó kedvének csökkenése okozta a drasztikus változást. Míg a 2009-ben kirobbant gazdasági válság után még két éven keresztül évi 6, illetve 3 százalékkal növekedett a cégalapítások száma évente, addig 2012-tőlre a cégalapítások kedve alábbhagyott, már nem az új a vállalkozások alapításában keresték a cégtulajdonosok a boldogulásuk útját.
Az új cégek számának csökkenését, csak késve ugyan, de követte a működő vállalkozások számának fogyása, mivel 2014-re értük el azt az állapotot, amikor a működő cégek száma is csökkenni kezdett, noha az új cégek már 2012-ben jelezték a magyar cégalapítási láz végét. Míg 2008 és 2013 között a Magyarországon működő társas vállalkozások száma évről évre, csökkenő mértékben ugyan, de növekedett, bár a növekedés mértéke egyre kisebb lett, addig 2014-re megfordult ez a trend. 2014 volt az első olyan év, amikor év elején már kevesebb működő vállalkozást regisztráltak, mint az előző év kezdetén: 2014. január 1-jén 0,7 százalékkal kevesebb vállalkozás működött hazánkban, mint 2013 első napján.2015-re további csökkentés következett be, az egy évvel korábbihoz képest 2,55 százalékkal kevesebb a működő a cégek száma hazánkban, derül ki a Bisnode adataiból. Ennek következtében ma Magyarországon 544 ezer működő vállalkozással kell számolni, ami még mindig 11 százalékkal több mint a 2008 elején. „A cégszám-csökkenést önmagában nem lehet negatív trendként értékelni, amennyiben hosszú távon egy stabilabb, de kisebb cégvilág létrejöttéhez járul hozzá” - tette hozzá Keleti József a Bisnode Country Managere.
Jó látszik, hogy a cégek számának csökkenése tartósnak mondható, és feltehetően 2015-ben is hasonló trendek várhatóak. A törvényi intézkedések, a szabályozás változása jelentős hatással van a magyar vállalkozások számára, azaz ha szigorítják vagy enyhítik a cégalapításhoz szükséges feltételeket, az kihat a cégek számára is. Az azonban jól látszik, hogy míg a válság elején sokan menekültek saját cég létrehozásába, addig ma már nem ez lett a boldogulás útja. A csökkenő társas vállalkozások száma nem mondható negatív trendnek, amennyiben az egy kisebb, de stabilabb cégvilághoz vezet. A magyar cégek egyre kockázattudatosabbnak mondhatók, jobban megnézik, mint korábban, hogy kikkel üzletelnek, ezért maga a piac is kikényszeríti, hogy az életképtelen, rosszul gazdálkodó, netalántán csaló cégek bezárjanak, ami a csökkenő cégszám mellett a gazdaság tisztulását is eredményezi.