Ezen a hétvégén már zárt ajtókat találnak azok a vásárlók, akik el akarták kerülni a szombati tumultust. Csak azok az üzletek lehetnek nyitva ugyanis, amelyek 200 négyzetméternél kisebbek, és a tulajdonos, illetve a közeli hozzátartozók dolgoznak bennük. (Az éjjel-nappalikat is sújtja a szabályozás.)
Várhatóan sok kereskedőnél megpróbálják majd családtagként beállítani az alkalmazottakat, csakhogy ezen könnyen rajtaveszthetnek. Nem érdemes például március 15. után azzal próbálkozni a 200 négyzetméternél kisebb alapterületű üzletekben, hogy valaki a tulajdonos élettársának adja ki magát, ezért ugyanis fogyasztóvédelmi bírság jár. A Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) ugyanis hivatalból és bejelentés alapján is vizsgálódhat, és akár a helyszínen kérheti a dolgozóktól, hogy igazolják: családtagok. Azt persze nem árulják el, mikortól és hol ellenőriznek majd szúrópróbaszerű, mindenesetre a már megszokott módszerekre számíthatnak az érintettek, például próbavásárlásra vagy helyszíni szemlére.
A szabályozás részleteiről itt olvashat!
A 200 négyzetméternél kisebb alapterületű üzletek a törvény szerint nyitva tarthatnak, ha abban a tulajdonos vagy segítő családtag dolgozik. A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szerint utóbbi a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér. Az élettárs tehát nem - figyelmeztetett a Világgazdaság.
A hatóság vizsgálhatja, hogy valóban a tulajdonos vagy közeli hozzátartozó végzi-e a kereskedelmi tevékenységet. Ennek tisztázására akár a helyszínen is nyilatkozattételre vagy adatszolgáltatásra szólíthatnak fel az ellenőrök – hívta fel a figyelmet Kiss Anita, az NFH szóvivője. Hozzátette: minden esetben jóhiszeműen járnak majd el, ám ha beigazolódik a gyanú, hogy a nyilatkozatban szerepelő adatok nem valósak, eljárási bírságot szabhatnak ki.