Milyen szabályai vannak a számlakibocsátási kötelezettség átruházásának? Mit tehet a meghatalmazott és mit kell tudni a feltételekről? Az Írisz Office választ ad a kérdésekre.
A számlakibocsátási kötelezettségnek a kötelezett (termékértékesítő, szolgáltatásnyújtó), illetőleg megbízás által választott meghatalmazott is eleget tehet. Utóbbi esetben a kötelezettnek és megbízottnak előzetesen és mindenféleképp írásban meg kell állapodniuk a számlakibocsátás elfogadásának feltételeiről és módjáról.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amennyiben a számla kibocsátására kötelezett nem tudja teljesíteni feladatát, akkor meghatalmazhatja akár a termék beszerzőjét, szolgáltatás igénybe vevőjét vagy egy harmadik személyt a számla kiállítására. Jó példa erre az az eset, amikor a kötelezett hosszabb időn keresztül külföldön tartózkodik.
Ha a számlát a szolgáltatás igénybe vevője vagy a termék beszerzője állítja ki, akkor a számlán az “önszámlázás” kifejezést is szerepeltetni kell.
A meghatalmazást írásba kell foglalni. A meghatalmazás szólhat egy konkrét ügylethez kapcsolódó számlaadási kötelezettség teljesítésére, vagy szólhat a számlakibocsátási kötelezettség teljesítéséről általánosságban. A számlakibocsátáshoz fűződő, jogszabályban meghatározott kötelezettségek teljesítéséért a kötelezett és a meghatalmazott együttesen felelősek abban az esetben is, ha a felek a megállapodásukban másként rendelkeztek.
Írisz Office tipp:
Célszerű olyan vállalkozásoknak alkalmazni az önszámlázást, akik az alvállalkozóik jutalékát vagy egyéb teljesítményét maguk állapítják meg, ugyanis a számla partner helyetti kiállítása többnyire kisebb feladat, míg a befogadott számla ellenőrzése, szükség esetén javíttatása.