Nem lankad az érdeklődés a március 8-a óta elérhető Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön iránt, amelyet a Magyar Fejlesztési Bank a járvány elhúzódó gazdasági hatásainak enyhítésére alakított ki. A legfeljebb 10 millió forintos kölcsön amellett, hogy kamatmentes, azzal is segíti a vállalkozások fizetési nehézségeinek áthidalását, hogy törlesztését elég 3 évvel a folyósítást követően megkezdeni.
Bővült a jogosultak köre
Már nemcsak a kiemelt 55 ágazatban dolgozó vállalkozások vehetik igénybe a kedvezményes konstrukciójú hitelt, hanem azok a vállalkozások, egyéni vállalkozók valamint egyesületek is igényelhetik a konstrukciót, amelyek:
- rendelkeznek 2020-as évre vonatkozóan teljes lezárt (12 hó) beszámolóval;
- 2020-ra vonatkozó árbevételük nem nagyobb, mint 100 millió forint;
- 2020-ra vonatkozó tárgyévi éves átlagos állományi létszámuk nem nagyobb, mint 25 fő;
- évi árbevételük minimum 30 százalékkal alacsonyabb, mint a 2019. évi árbevétele.
„A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön iránt megjelenése óta hatalmas az érdeklődés. Számításaink szerint, a 100 milliárd forintos uniós forrás csaknem felét már lekötötték a jogosult cégek és egyesületek. A konstrukció tehát számos vállalkozás számra jelenthet segítséget a nehézségek áthidalásához, vagy az újrainduláshoz” – mondta Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató helyettese.Az átlag 8 millió forint
A konstrukcióból az OTP Bank által üzemeltetett MFB Pontokon befogadott kérelmek összege már átlépte a 18 milliárd forintot, átlagosan 8 millió forintot igényelnek a vállalkozások. Elsősorban a vendéglátás és szálláshely szolgáltatás területén tevékenykedő cégek igénylik a konstrukciót, de sok kérelem érkezik be a kereskedelemmel és gépjárműjavítással foglalkozó vállalkozásoktól is.
A jogosult társaságok a felvett forrást felhasználhatják készletek beszerzésére, működési költségük fedezésére, bér- és járulékfizetésre, valamint a rezsiköltségek finanszírozására is. A kölcsön fontos feltétele azonban, hogy az igénylő társaság rendelkezzen lezárt üzleti évvel 2019-re és 2020-ra vonatkozóan, mert a felvett összeg nem haladhatja meg 2019-es árbevételét, ám 2020-as árbevétele sem lehet magasabb 100 millió forintnál.