A harmadik leggyakoribb rosszindulatú betegség a férfiak között
Évente hazánkban kb. 4-5000 férfinél diagnosztizálják a rosszindulatú prosztatamegnagyobbodást. Közülük pedig 1500-1600-an sajnos életüket is vesztik miatta. Ám a korai felfedezés nemcsak az életkilátásokat javítja, hanem a szövődmények kockázatát is csökkenti. Az urológiai vizsgálatok az Affidea Magyarországnál is igénybe vehetőek. Az intézmény központjai a legkorszerűbb megoldásokat, eszközöket biztosítják ehhez.
A legtöbbször az idősebb, 60-75 év közötti urakat támadja meg a betegség, amely éveken át, tünetek nélkül fejlődhet ki. Ha már vannak tünetek – csontfájdalom, vérvizelés, neurológiai panaszok vagy vérvizelés –, ott már nagy a baj. Ezek ugyanis jellemzően csak az előrehaladott, késői stádiumban jelentkeznek.
Ezért is fontos a rendszeres szűrővizsgálat. Hiszen ha hamar diagnosztizálják, és ún. alacsony kockázatú daganatnak minősül, még műteni sem kell. A közepes és magas kockázatú daganatoknál azonban a sugárterápia és a műtét (esetenként hormonterápiával) is nagyon hatékony.
Ezekből az elemekből áll egy alapos vizsgálat
A klasszikus urológiai vizsgálatok nagyon fontos kiegészítője a PSA-laborvizsgálat és az ún. multiparametrikus prosztata MR-vizsgálat is. A PSA-laborvizsgálat az időben történő diagnózist és a kezelés korai megkezdését, míg a multiparametrikus prosztata MR-vizsgálat a daganat fájdalommentes azonosítását biztosítja. Ez utóbbi módszer nagyon pontosan azonosítja a lehetséges daganatokat, valamint kiterjedésüket is. Emellett az alacsony kockázatú daganatok utánkövetésében is hathatós segítség: segít elkerülni a felesleges, idő előtti beavatkozásokat.
Amennyiben a multiparametrikus prosztata MR igazolja a daganatot, szükségessé válik a biopszia, azaz a szövetmintavétel is. A jelenleg elérhető egyik legkorszerűbb eljárás a mintavételhez az MR fúziós biopszia. Ez lehetővé teszi, hogy a tumorgyanús területet célzottan vehessék a szakértők górcső alá – így hatékonyabb a hagyományos biopsziánál.
Hány éves kortól érdemes szűrésre járni?
Akiknél genetikai halmozódást mutat a betegség (például előfordult már a családban vastagbélrák, hasonló daganat vagy petefészekrák), azoknak 45 éves kortól. De még ha nincs is érintettség, 50 év felett akkor is célszerű rendszeresen részt venni az idősebb uraknak az urológiai vizsgálatokon. Csak így érhető el, hogy korán felismerhetővé váljon a baj, és a felépülés is biztosabbá váljon.