Pénzesővel indul 2022 - mire szerezhetnek támogatást a cégek?

Izgalmas év volt a 2021-es pályázati szempontból is: elindult a 2021-2027-es pályázati ciklus és maradtak források a 2014-2020-as időszakból is 2022 eleje szintén izgalmasnak ígérkezik: összességében több mint 350 milliárd forint vállalati támogatást számolt össze a Via Credit az év első három hónapjában. 2022-ben a GINOP Plusz program fog dominálni, beindul a DIMOP Plusz program, ami az informatika területén kínál támogatásokat, illetve várjuk az NKFIH hiánypótló KKV START Innováció kiírását – összegezte a pályázati tanácsadó.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

GINOP Plusz-2.1.1-21 K+F pályázatok támogatása Budapest területén kívül ismét elérhetővé válik. A 2021-ben előirányozott 136 milliárd forint csak részben került lejegyzésre, így megmaradt 45 milliárd forintra újabb lehetőség nyílik. A korábbi tapasztalatok alapján az előző körben vesztes pályázatok újból beadhatják kérelmüket. Érdemes azonban azokat jelentősen átdolgozni, feljavítva benyújtani. A kétkörös pályázat elve, hogy először egy alapos szakmai bírálaton esnek át a kérelmek és azt követően lehet a szokásos pályázatkezelő portálon beadni a végleges anyagot. A K+F pályázaton akár 1 milliárd forint támogatást is lehet kérni, amiből az innovatív elemeket hordozó fejlesztést lehet finanszírozni. Az elszámolható költségek között lehet bérköltséget, szolgáltatási költséget, anyagköltséget vagy beruházási költséget is elszámolni. A Via Credit várakozása alapján az újabb forduló várhatóan január-februárban válik elérhetővé.

NKFIH Piaci KFI-22: A népszerű budapesti K+F pályázat az elmúlt évekhez hasonlóan folytatódhat. A felajánlott keretösszegről még csak becslések lehetnek, a keretösszeget 20-40 milliárd forint közé lehet tenni. A kiírásra minimum addig várni kell majd, amíg a 2021-es Piaci KFI elbírálása meg nem történik januárban. A pályázat nagyon hasonlít a GINOP Plusszos párjához, mindössze a területi megkötés jelenti a legfőbb különbséget. Az elkérhető támogatás akár 800 millió forint lehet, a támogatást bérekre, szolgáltatásra, anyagköltségre vagy beruházásra lehet fordítani. A népszerűségét annak is köszönheti, hogy amíg a beruházási pályázatokon csak KKV-k indulhatnak, addig a K+F pályázaton nagyvállalatok is jelentkezhetnek.

NKFIH KKV START Innováció: Még 2020-ban indította útnak a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal ezt a remek programot. Lényege, hogy olyan cégek jelentkezését várták, akik korábban még nem nyertek pályázatot és lenne kedvük innovatív termékfejlesztésükhöz támogatást igényelni. Az akkori pilot jelleggel indított program bevált, több mint 400 jelentkező kapott fejenként maximum 20 millió forint támogatást az ötleteik megvalósítására. A jelentős érdeklődői szám is jelzi, hogy van igény az ilyen mikrotámogatásokra, nem minden esetben kellenek többszázmilliós összegek egy ötlet piacra viteléhez. „2022 év elején is nagyon várjuk ezt a kiírást, ahol, hasonlóan a GINOP Plusz széles kört megszólító felhívásaihoz, az innováció területén is folytatódhat a trend. Várhatóan a támogatási összeg is feljebb kúszhat a két évvel ezelőttihez képest, várakozásaink szerint 30-50 millió forintra.” tette hozzá a Via Credit ügyvezetője.

Az indulói kör továbbra is a mikro- és kisvállalkozások lesznek, akik korábba még nem jutottak támogatáshoz. Az elszámolható költségek köre nem változik; bérköltség, szolgáltatás és anyagköltségek mellett szerény beruházásokra is lesz lehetőség. A pályázati program keretösszege 10-20 milliárd forint közé tehető majd.

DIMOP Plusz-1.1.2-22 Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek: Kevés információ áll rendelkezésre erről az új pályázatról. Azt már tudjuk, hogy keretösszege várhatóan 50 milliárd forint lesz. Első sorban az informatikai szektorban dolgozó vállalkozások a célcsoport – akik a GINOP Plusz 2.1.1-21 pályázatban éppen kizárás alatt álltak. Emiatt számítunk arra, hogy ebben a kiírásban kizárólag ezen vállalkozások indulhatnak (TEÁOR 58.2 Szoftverkiadás, 61 Távközlés, 62 IT szolgáltatás, 63.1 Adatfeldolgozás).

A pályázat kiírása nagyban hasonlítani fog más elemeit tekintve a GINOP Plusz párjához, hiszen itt is K+F ötletek támogatásáról van szó. A pályázat várhatóan február-március környékén jelenhet meg, hiszen meg kell előzze a társadalmi egyeztetést is.

A jövő évtől érvényes regionális támogatási térkép Magyarországnak
Időszak 2022-2027 2014-2021 2022-2027 2014-2021 2022-2027 2014-2021
KKV besorolás Nagyvállalatok Középvállalatok Mikro- és kisvállalatok
Régiók Támogatási intenzitás
Pest 50 % a megye nagy része 0% 60% a megye nagy része 0% 70% a megye nagy része 0%
Budapest 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Közép-Dunántúl 30 % 35 % 40% 45 % 50% 55%
Nyugat-Dunántúl 30 % 25 % 40% 35 % 50% 45%
Dél-Dunántúl 50 % 50 % 60% 60 % 70% 70%
Észak-Magyarország 50 % 50 % 60% 60 % 70% 70%
Észak-Alföld 50 % 50 % 60% 60 % 70% 70%
Dél-Alföld 50 % 50 % 60% 60 % 70% 70%

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo