Az okos kommunikáció tervezés alapja, a SMART
Kezdjük rögtön a célnál! Ezzel a provokatív tanáccsal szoktam néha rövidre zárni a módszereken töprengő ügyfeleim aggodalmait. Amelia Earhart, a repülőzés amerikai származású női úttörője mondott egyszer valami hasonlót: „A legjobb mód arra, hogy megtedd, az, hogy megteszed!”
Hiszen az íjászat sem puszta lövöldözésből áll, hanem az íjász gondolatban már azelőtt a célnál van, hogy íjat fogna a kezébe. A húr megfeszítése és a nyílvessző célba juttatása ezután már csak részletkérdés.
Hogy mit is jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy a stratégiai tervezés alapja a hatékony célkitűzés legyen, a terv pedig már csak részletkérdés, mert mindössze a céltól elválasztó távolságot bontja le kisebb egységekre, hónapról hónapra, vagy akár napról napra megtehető kisebb távokra.
De hogyan épül fel a bármely cég számára nélkülözhetetlen kommunikációs terv írásának okos (SMART) módszere?
Milyen egy kitűzni érdemes cél?
Számos hegymászó a Mount Everesten szó szerint ráfázott arra, hogy nem ragaszkodott az előzetes, napról napra leosztott célkitűzéshez, mert a „pozitív” (vágyvezérelt) gondolkodása által elvakítva nagyobb távot kockáztatott annál, amit a terv megenged. A hegycsúcs bűvöletében könnyű megfeledkezni róla, hogy a merész, ugyanakkor reális céljainkat érdemes követni. Erre emlékeztet a SMART angol betűszó, amely 5 kritériumot állapít meg a közvetlenül a célból, az eredményes célkitűzésből kiinduló kommunikációs terv megírása számára.
S – specifikus. Más szóval a cégvezetőnek konkrétumokat kell megfogalmaznia, és minél pontosabban körül kell határolnia a területet, amelyen fejlődni és/vagy fejleszteni szeretne. Online kommunikációja nem szólhat egyszerre mindenkihez, de annyira pontosan kell tudnia, hogy kihez, miért és hogyan fog beszélni, mintha az illető személy ott állna előtte.
M – mérhető. Azt szokták mondani, hogy nem javíthatjuk azt, amit nem mérünk. Én ennél tovább megyek. Amit nem mérünk, az biztosan hanyatlik. Mert nem figyelünk rá, és elhanyagoljuk. Az online kommunikáció egyes szakértői ezért kísérleteznek stratégiáik hatásaival odáig menően, hogy egy betűtípus- vagy szórendcsere hatásait is tesztelik.
R – realisztikus. Én lennék az utolsó, aki a pozitív gondolkodás ellen szót emel. Ellenben az, hogy már holnapra az Öné lesz az első hely a Google találati listán, nem pozitív gondolkodás, hanem illúzió. Reális elképzelés az, hogy 2017-ben hetente kiküldi a hírlevelét, rendszeresen kommunikál az ügyfeleivel, és folyamatosan növeli az internetes kommunikációs csatornái számát.
T – temporális, azaz határidőkhöz kötött. A kommunikációs terv fenti, logikai lebontása mellett a határidők adják a temporális, időbeli ütemezést egészen addig a pillanatig, amikor év végén, szilveszterkor eldurran a pezsgő, és csengő hangon koccan a pohár.
Az okos célkitűzésnek ezzel a módszerével nincs szükség a „múzsákra”. Nem kell a határidő igája alatt nyögni ahhoz, hogy kiizzadjuk magunkból napról napra a továbblépéshez szükséges energiákat, se nem a jövő év végén szemünk előtt lebegő délibábos pénzösszeg lesz az, ami motivál.
Hanem a hosszúnak ígérkező partiba szállunk be, aminek minden egyes fordulójáról évről évre, hónapról hónapra konkrét fogalmunk van.
Langmár Zsuzsa Langmár Kommunikáció langmar.hu