A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal és a Rendőrséggel közösen hatnapos ellenőrzést tartott Budapest VI. és VII. kerületében. A május 30-tól június 4-ig tartó közös akciósorozatban a fővárosi „Bulinegyed” üzleteit vették górcső alá a NAV és a NÉBIH felügyelői. A helyszíni ellenőrzések során tapasztalt jogsértések alapján a NÉBIH összesen 47 hatósági eljárást indított a vendéglátó- és szórakozóhelyekkel, az ital kereskedőkkel és előállítókkal szemben.
Az akciót megelőzte az ellenőrzés közzététele a NAV Adótraffipax rendszerében, így a vendéglátóhelyeket nem érte váratlanul a pénzügyőrök és ellenőrök érkezése. Az ellenőrzést végzők kiemelten vizsgálták a jövedéki szabályok betartását, a számla- és nyugtaadási fegyelmet, a feketefoglalkoztatást, és az élelmiszerbiztonsági szempontokat.
Több súlyos jövedéki szabálytalanságot találtak a pénzügyőrök az ellenőrzések alkalmával, így megközelítőleg 300 liter zárjegy nélküli, „pancsolt”, vagy az előírt alkoholfoktól lényegesen eltérő italt foglaltak le. Volt olyan vállalkozás, amely a rendes heti forgalmának négyszeresét jelentette be az akciót meghirdető hétre, majd az ellenőrzések után a forgalma visszaállt a korábbi szintre. Olyan egység is akadt, amely éppen az akció hetében zárt be „technikai okok miatt”, azonban előtte és utána zavartalanul működött. Az ilyen trükkös vállalkozások természetesen a NAV visszatérő ellenőrzéseire számíthatnak.
A NÉBIH által a vendéglátás élelmiszer-biztonsági előírásai szempontjából ellenőrzött 8 létesítményből 6 esetében azonnali hatállyal felfüggesztették az ételkészítő tevékenységet. A dolgozók szinte sehol nem rendelkeztek érvényes egészségügyi könyvvel, az előkészítést igénylő nyersanyagok feldolgozása szűkös, zsúfolt és higiéniai szempontból erősen kifogásolható körülmények között történt.
Egy vendéglátóhely teljes körű működését – kirívó higiéniai hiányosságok és élelmiszer-biztonságot veszélyeztető okok miatt – azonnali hatállyal felfüggesztették az ellenőrök. Az egységben az egyes helyiségeket nem rendeltetésszerűen használták, a penészes hűtőszekrényben bontott italok sorakoztak, valamint egymás mellett tárolták az élelmiszereket a fagyálló folyadékkal és más bontott vegyszerekkel.
A NÉBIH laboratórium szakemberei 20 alkoholos italt vizsgáltak, amelyek közül háromnál találtak analitikai problémát. A 20 termék kapcsán 3 esetben – nyomon követési, illetve jelölési hiba miatt – figyelmeztetést, míg 5 esetben bírságot szabnak ki szankcióként az ellenőrök. Az ellenőrzések során a vendéglátó egységek üzemeltetői a hatóságokkal együttműködve törekedtek a hibák kijavítására, azonnali megszüntetésére.