Felemás képet mutat az idehaza forgalmazott tetőfedő termékek és külső burkolati lemezek piaca . A pályázati forrásokból megvalósuló beruházások esetében, a szigorú követelményeknek is köszönhetően, minőségi anyagokat használnak az építkezéseken. Viszont a lakossági felújítások, illetve az önerős vállalkozói beruházásoknál már meghatározó szerephez jutnak a bizonytalan minőségű és eredetű alapanyagok és késztermékek, amelyek főleg a Távol-Keletről, illetve a román és lengyel beszállítóktól érkeznek hozzánk.
Népszerűségük legfőbb oka az olcsó ár, amely akár 30-50 százalékkal is alacsonyabb lehet az idehaza előállított termékekénél. Azonban hosszú távon az olcsóbb megoldás legtöbbször ebben a szegmensben is drágábbnak bizonyul, miután az áron alul forgalmazott importáru sérülékenysége, tartóssága komoly kockázatokat rejt magában.
Ezeket elkerülendő Alyyan Nabeel, a Swedsteel-Metecno ügyvezető igazgatója szerint az építkezések megkezdése előtt - javasolva szakember segítségét is igénybe venni - ellenőrizni kell a felhasználandó termékek minőségét igazoló papírokat, hogy azoknak az anyag- vagy acélvastagsága, illetve korróziógátló horgany- (cink-) bevonata megfelel-e az elvárásoknak, mert ezek garantálják a tető szilárdságát, tartósságát, stabilitását, illetve esztétikáját.
A szakember szerint ugyanakkor szó sincs arról, hogy a külföldről behozott alapanyagokat, késztermékeket gyártó vállalkozások ne lennének képesek minőségi munkára. Ma már általánosan kijelenthető, hogy a nívós gyártástechnika, a technológiai fejlettség, a színvonalas termelésre alkalmas gépek és anyagok, valamint a magas szaktudás világszerte mindenhol elérhetőek, legyen szó a Távol-Keletről, vagy a közép-európai régióról. Viszont tény az is, ha a cégek a magasabb minőségi előírásoknak megfelelve akarnának kilépni a nemzetközi porondra, akkor a szállítási, a logisztikai és a terméktámogató szolgáltatások biztosításával együtt korántsem kínálhatnák olcsón a portékájukat. Ennek megfelelően inkább a minőség csökkentésével, és a szolgáltatások szűkítésével, megszüntetésével próbálnak hídfőállásokat szerezni külföldön, beleértve ebbe Magyarországot is.
„Ha a hosszú távú biztonság a cél, akkor érdemes a minőségbe fektetni és jó kivitelezőt, gyártót keresni.” –hangsúlyozza Alyyan Nabeel, a Swedsteel-Metecno ügyvezető igazgatója, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy a kintről érkezett olcsó termékek tartóssága gyakran rövidebb, mint a magyaroké, és az utánpótlása is nehézkesen oldható meg. Ez azt jelenti, hogy nyomott áron forgalmazott külföldi termék korrózióvédelem szempontjából kevésbé tartósak, ami azért gond, mert a tető a felrakása után pár évvel már elkezdhet rozsdásodni, miközben 15-20 év lenne a minimum, hogy makulátlan minőségű maradjon. Hasonlóképp problémát okozhat az utánrendelések, a csereigények, vagy a pótlások intézése.
Mindezek mellett az ügyvezető azt tanácsolja mindenkinek, hogy a gyártótól, illetve a kivitelezőtől is kérjék el a teljesítést igazoló számlákat, mert ezek nélkül a bármilyen jog-és garanciaérvényesítés komoly nehézséget okozhat. Nem érdemes az ÁFA fizetés elkerülésével spórolni, mert ha gond merül fel, akkor az adó összegének a többszörösébe is kerülhet a javítás, és ami a legrosszabb, hogy - számla híján - ezt a kiadást is a tulajdonos fizetheti a saját zsebéből. Épp ezért semmiképpen sem szabad bedőlni a már-már valószerűtlenül alacsony áraknak. A bizonytalan minőségű tetőfedő termékek, és szolgáltatások helyett célszerű a hazai gyártókat megkeresni. Nem csupán a kínálatuk miatt érdemes velük kezdeni, hanem azért is, mert szakmai, tervezői kérdésekben, a helyszíni egyeztetésekben, a rugalmas szállításban, és a reklamációk, észrevételek kezelésében is folyamatos támogatást nyújtanak, szemben a külföldi konkurensekkel.