Ősszel kelendőbbek a cégek

Az idei első negyedévben világszerte 1513 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre, összesen 133 milliárd dollár értékben. A piac teljesítménye az előző év hasonló időszakához képest volumenben 19, míg összértékben 12 százalékkal marad el – közölte a BDO Magyarország.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Úgy tűnik, a 2008-as válság hatásait kiheverő piacon 2013-ban és 2014 első felében lezajlottak a korábban már esedékessé vált, de a piaci viszonyok miatt elmaradt tranzakciók, és az ily módon kissé túlpörgetett piac most áll vissza egy normálnak nevezhető üzemmódba - magyarázza Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. – Bár az első negyedévek teljesítménye hagyományosan elmarad az év további időszakainak aktivitásától, a legtöbb földrajzi szegmensben azt tapasztaljuk, hogy a következő negyedévekre kilátásba helyezett tranzakciók volumene is a 2 évvel ezelőtt tapasztalt, alacsonyabb szintre állt be: míg tavaly ilyenkor globálisan 10 613 potenciális M&A üzletet azonosítottunk, addig ez az érték jelenleg csupán 8 249.”

A felvásárlási tranzakciók 23 százalékára az ipar és vegyipari szektorban került sor, 20 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 15 százalékkal az üzleti szolgáltatások szektora. A magántőke alapú kivásárlások száma egy év alatt 29 százalékkal, 241-ről 170-re csökkent.

A kilátásba helyezett tranzakciók 40 százaléka a világ két régiójában, Észak-Amerikában, illetve Kínában zajlik majd le. Egyelőre továbbra is szilárdan tartja harmadik helyét a FÁK-országokat is magában foglaló kelet-közép-európai régió, mely azonban egy-másfél évvel ezelőtt még a második legaktívabb M&A terep volt.

Így faragnak rá a befektetővel a magyar startupok
A legtöbb hazai befektető a magyar startupok többségi tulajdonát kéri a tőkéért cserébe, csakhogy így éppen azt ölik meg a cégben, amely az egész kezdeményezést létrehozta: az alapító motivációját.
A várható üzletek között a TMT, illetve az üzleti szolgáltatási szektorok részesedése kissé elmarad a jelenlegitől, míg a fogyasztói szolgáltatások, illetve az energetika, bányászat és közmű területeknek valamelyest növekszik majd a súlya.

Magyarországon biztató jelek

A kelet-közép-európai régióban a 2014 első negyedévében regisztrált 108-hoz képest 43 százalékkal kevesebb, mindössze 62 közepes M&A tranzakció zajlott le az idei év első három hónapjában, ami a pénzügyi válságot követő 2009-es mélyponthoz hasonlítható. Miközben ebben az időszakban a legkedveltebb befektetési célország Törökország volt, a régió harmadik legnagyobb üzletére Magyarországon került sor.

„Ez az a régió, amelyet az orosz-ukrán konfliktus miatt számos befektető a korábbinál óvatosabban kezel. Ugyanakkor a kedvező megtérüléssel kecsegtető feltörekvő piaci üzleti lehetőségek, a kedvező globális gazdasági háttér és az alacsony kamatszintek mellett a következő időszakban ismét nagyobb érdeklődésre számítunk, különösen a nagy növekedési potenciállal rendelkező TMT szektorban.” – magyarázza a BDO Magyarország partnere. – Magyarországon egy további faktor is segítheti a növekedést: mivel az idei év végén lejár a JEREMIE-alapok forráskihelyezésre kiírt határideje, így a kisebb méretű kockázati tőkebefektetések területén időlegesen megnövekszik majd a tranzakciók száma és volumene.”

Most kell rohamozni a befektetőket
Még bőven van kockázati tőkeforrás azoknak a vállalkozásoknak, akik befektetőt keresnek, azonban egyre fogy az idejük. Most kell megrohamozni a befektetőket, hogy az év végéig sikerüljön lezárni az üzletet. Szakértők segítségével mutatunk néhány szempontot, kinek érdemes befektetőt keresnie és mire ügyeljen a tárgyalások alatt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo