A felvásárlási tranzakciók 23 százalékára az ipar és vegyipari szektorban került sor, 20 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 15 százalékkal az üzleti szolgáltatások szektora. A magántőke alapú kivásárlások száma egy év alatt 29 százalékkal, 241-ről 170-re csökkent.
A kilátásba helyezett tranzakciók 40 százaléka a világ két régiójában, Észak-Amerikában, illetve Kínában zajlik majd le. Egyelőre továbbra is szilárdan tartja harmadik helyét a FÁK-országokat is magában foglaló kelet-közép-európai régió, mely azonban egy-másfél évvel ezelőtt még a második legaktívabb M&A terep volt.
Magyarországon biztató jelek
A kelet-közép-európai régióban a 2014 első negyedévében regisztrált 108-hoz képest 43 százalékkal kevesebb, mindössze 62 közepes M&A tranzakció zajlott le az idei év első három hónapjában, ami a pénzügyi válságot követő 2009-es mélyponthoz hasonlítható. Miközben ebben az időszakban a legkedveltebb befektetési célország Törökország volt, a régió harmadik legnagyobb üzletére Magyarországon került sor.
„Ez az a régió, amelyet az orosz-ukrán konfliktus miatt számos befektető a korábbinál óvatosabban kezel. Ugyanakkor a kedvező megtérüléssel kecsegtető feltörekvő piaci üzleti lehetőségek, a kedvező globális gazdasági háttér és az alacsony kamatszintek mellett a következő időszakban ismét nagyobb érdeklődésre számítunk, különösen a nagy növekedési potenciállal rendelkező TMT szektorban.” – magyarázza a BDO Magyarország partnere. – Magyarországon egy további faktor is segítheti a növekedést: mivel az idei év végén lejár a JEREMIE-alapok forráskihelyezésre kiírt határideje, így a kisebb méretű kockázati tőkebefektetések területén időlegesen megnövekszik majd a tranzakciók száma és volumene.”