Ősszel kelendőbbek a cégek

Az idei első negyedévben világszerte 1513 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre, összesen 133 milliárd dollár értékben. A piac teljesítménye az előző év hasonló időszakához képest volumenben 19, míg összértékben 12 százalékkal marad el – közölte a BDO Magyarország.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

„Úgy tűnik, a 2008-as válság hatásait kiheverő piacon 2013-ban és 2014 első felében lezajlottak a korábban már esedékessé vált, de a piaci viszonyok miatt elmaradt tranzakciók, és az ily módon kissé túlpörgetett piac most áll vissza egy normálnak nevezhető üzemmódba - magyarázza Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. – Bár az első negyedévek teljesítménye hagyományosan elmarad az év további időszakainak aktivitásától, a legtöbb földrajzi szegmensben azt tapasztaljuk, hogy a következő negyedévekre kilátásba helyezett tranzakciók volumene is a 2 évvel ezelőtt tapasztalt, alacsonyabb szintre állt be: míg tavaly ilyenkor globálisan 10 613 potenciális M&A üzletet azonosítottunk, addig ez az érték jelenleg csupán 8 249.”

A felvásárlási tranzakciók 23 százalékára az ipar és vegyipari szektorban került sor, 20 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 15 százalékkal az üzleti szolgáltatások szektora. A magántőke alapú kivásárlások száma egy év alatt 29 százalékkal, 241-ről 170-re csökkent.

A kilátásba helyezett tranzakciók 40 százaléka a világ két régiójában, Észak-Amerikában, illetve Kínában zajlik majd le. Egyelőre továbbra is szilárdan tartja harmadik helyét a FÁK-országokat is magában foglaló kelet-közép-európai régió, mely azonban egy-másfél évvel ezelőtt még a második legaktívabb M&A terep volt.

Így faragnak rá a befektetővel a magyar startupok
A legtöbb hazai befektető a magyar startupok többségi tulajdonát kéri a tőkéért cserébe, csakhogy így éppen azt ölik meg a cégben, amely az egész kezdeményezést létrehozta: az alapító motivációját.
A várható üzletek között a TMT, illetve az üzleti szolgáltatási szektorok részesedése kissé elmarad a jelenlegitől, míg a fogyasztói szolgáltatások, illetve az energetika, bányászat és közmű területeknek valamelyest növekszik majd a súlya.

Magyarországon biztató jelek

A kelet-közép-európai régióban a 2014 első negyedévében regisztrált 108-hoz képest 43 százalékkal kevesebb, mindössze 62 közepes M&A tranzakció zajlott le az idei év első három hónapjában, ami a pénzügyi válságot követő 2009-es mélyponthoz hasonlítható. Miközben ebben az időszakban a legkedveltebb befektetési célország Törökország volt, a régió harmadik legnagyobb üzletére Magyarországon került sor.

„Ez az a régió, amelyet az orosz-ukrán konfliktus miatt számos befektető a korábbinál óvatosabban kezel. Ugyanakkor a kedvező megtérüléssel kecsegtető feltörekvő piaci üzleti lehetőségek, a kedvező globális gazdasági háttér és az alacsony kamatszintek mellett a következő időszakban ismét nagyobb érdeklődésre számítunk, különösen a nagy növekedési potenciállal rendelkező TMT szektorban.” – magyarázza a BDO Magyarország partnere. – Magyarországon egy további faktor is segítheti a növekedést: mivel az idei év végén lejár a JEREMIE-alapok forráskihelyezésre kiírt határideje, így a kisebb méretű kockázati tőkebefektetések területén időlegesen megnövekszik majd a tranzakciók száma és volumene.”

Most kell rohamozni a befektetőket
Még bőven van kockázati tőkeforrás azoknak a vállalkozásoknak, akik befektetőt keresnek, azonban egyre fogy az idejük. Most kell megrohamozni a befektetőket, hogy az év végéig sikerüljön lezárni az üzletet. Szakértők segítségével mutatunk néhány szempontot, kinek érdemes befektetőt keresnie és mire ügyeljen a tárgyalások alatt.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo