Offshore: milliárdokat dugdosnak a gazdagok

Postaládacégek, offshore-számlák, fiktív teljesítések: a világ 170 országára terjed ki az az offshore-hálózat, amelyet titkos iratok megszerzésével leplezett le egy nemzetközi újságíró konzorcium. Az adatok a számlaszámok, ügyletek mellett 130 ezer offshore-ban érintett személy nevét is tartalmazzák, köztük magyarok is lehetnek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Wikileaks-botrány óta példátlan felzúdulást váltott ki az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ), amely csütörtökön több ország vezető sajtóorgánumában kezdte meg az offshore-ügyletekre vonatkozó adatok közlését. A máris Offshore-Leaks néven emlegetett botrány alapja egy mintegy 2,5 millió oldalra rúgó iratgyűjtemény, amelyet a szervezet egy évvel ezelőtt szerzett meg New Yorkban.

Végre nyomon követhetik majd a hatóságok a pénz útját – Kép: SXC

Az adatok elképesztően hatékony hálózatot lepleznek le, amely 170 országra terjed ki. Olyan gazdag diktátorcsaládok, vállalkozók, pénzemberek, politikusok magánakcióit fedi fel, amelyek segítségével a gazdagok – óvatos becslések szerint  - 21 ezer milliárd dollárt (mintegy 4,4 ezer billió forintnak megfelelő összeget) vontak ki az adóhatóságok figyelő tekintetei elől adóparadicsomnak számító országokba.

A botrány kipattanása óta számos országban indult nyomozás az ügyben: Mongóliában például egy magas rangú politikus bukott bele egymillió dolláros svájci számlájába, a Fülöp-szigeteken a volt diktátor, Ferdinand Marcos lánya ügyében indult nyomozás, aki a karib-tengeri adóparadicsomokban üdülteti a pénzét, de offshore-botrányba bukott bele Francois Hollande francia elnök egyik jobbkeze is. Az adatok arra is rávilágítottak, hogy milyen összefonódások vannak a politikai és a gazdasági elit között, így például az Orbán-kormány egyik nagy barátjának számító Azerbajdzsán elnökének családja hogy kapott több millió dollárt egy a nyersanyag-kitermelésben érdekelt azeri mágnástól.

Megdöbbentően nagy iparág

„Tudtuk, hogy az offshore-ügyletek mennyire átláthatatlanok, és csak sejthető, mennyi pénzt rejtettek el ilyen módon, de az minket is megdöbbentett, hogy a szálak milyen messzire nyúlnak, és hogy ez az iparág milyen óriási is a valóságban” – mondta Gerard Ryle, az ICIJ elnöke. Világszerte – részben a gazdasági válság hatására – harcot indítottak a kormányok az offshore-pénzek ellen, többek között a magyar kormány is éppen egy, a bankszámlák tulajdonosaira fényt vető egyezményen dolgozik Svájccal.

Offshore – Lehet szabályosan!
Érdemes megvizsgálni olyan adótervezési lehetőségeket, amelyek komoly költségelőnnyel járhatnak a magyar vállalkozók számára, ugyanakkor a nemzetközi szabályok, korlátok betartása ehhez elengedhetetlen. „Pontosan a börtönfal választja el az adóelkerülést és az adótervezést” – vélekedett Mihály Péter a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) és a Piac&Profit közös rendezvényén. A Cégépítés külföldön címmel, a Kkv Akadémia sorozat keretein belül megrendezett konferencián a szakember kiemelte, hogy érdemes megvizsgálni olyan adótervezési lehetőségeket, amelyek komoly költségelőnnyel járhatnak a magyar vállalkozók számára, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a nemzetközi szabályok, korlátok betartása ehhez elengedhetetlen.
Két évvel ezelőtt a magyar kormány lehetőséget adott az offshore-számlákra kimentett pénzek visszahozására. Lázár János szerint 67 milliárd forint érkezett haza Magyarországra, amiből mintegy 7,1 milliárd adó került befizetésre. Ez az akció december 31-én lejárt. A politikus kiemelte, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint legkevesebb 1000 milliárd forint van még külföldön, de egyes becslések szerint ez a kétezer milliárd forintot is elérheti. Németországban, Ausztriában és Nagy-Britanniában is folyik a kivitt pénzek vitája, Ausztriában is 15 milliárd eurós összeget keresnek.

A milliárd dolláros kecskefarm

A most nyilvánosságra került – és várhatóan a következő hetekben nyilvánosságra kerülő – adatok segítséget nyújthatnak az adócsalások rendszerének leleplezésében. Az már most tudható, hogy a rendszerben jól-rosszul megfizetett strómanok, fantomcégek és fiktív számlák, teljesítési utalások segítették az adóelkerülést. Így lehetséges például, hogy egy kajmán-szigeteki brit származású asszony – részben kecskefarmként is szolgáló – házába például 1200 cég van bejegyezve (ezeknek egyébként igazgatója is), amelyek együttesen milliárd dolláros éves forgalmat bonyolítanak. (Magyarországon is nemegyszer bukkant cégtemetőkre a NAV.)

Kattintson a képre, ha többet tudna a diktátorok elsíbolt vagyonáról!

Bankóriások, mint a Deutsche Bank, az UBS, a Credit-Suisse leány Clariden adóparadicsomi szolgáltatásokat kínáltak az ügyfeleiknek. A megfelelő ügyfelek így hozzáférhettek olyan fantomcégekhez, amelyek csak postacímekben léteztek az adóparadicsomokban. Jellemzően az európai gazdagok egyébként a brit Virgin-szigeteket vagy a Csatorna-szigeteket kedvelték az adatok szerint, míg a karibi adóparadicsomok inkább a szupergazdag ázsiai üzletemberek-diktátorok és az orosz oligarchák játszóterei.

Előkelő második hely?

Magyar neveket – cikkünk megírásáig – nem említettek a híradások, de könnyen előfordulhat, hogy lesz néhány ismerős üzletember, politikus. A Tax Justice Network tavalyi felmérése, amely 139 ország offshore-ba kimentett vagyonát vizsgálta, hazánk érintettségét mintegy 240 milliárd dollárra becsüli. Magyarország ezzel az előkelő második helyet szerezte meg a kisíbolt vagyonok európai toplistáján (Oroszország mögött), míg világszerte a szintén nem lebecsülendő 13. helyezést, pedig olyan mezőnyben indultunk, amelyben ott szerepelt Nigéria, ahonnan olajmilliárdokat lopott ki a politikai elit, vagy Líbia, ahol a Kadhafi család szerzett óriási vagyont.

A magyar cégek között is vannak offshore-ozók
Ciprus az egyik legkedveltebb offshore-célpont a hazai vállalkozások körében, az ottani bankbetétekre kivetett illeték azonban gyökeresen megváltoztatná ezt a paradicsomi helyzetet. A magyar kormányzat az utóbbi években számos intézkedést hozott, amellyel próbálta a külföldre mentett jövedelmeket hazahozni, mégis 1500 hazai vállalat „büszkélkedik” jelenleg is ciprusi offshore-kapcsolattal. Az Opten adatai szerint Magyarországon jelenleg 4500 vállalat tulajdonosi szerkezetében találunk klasszikus értelemben vett offshore-tulajdonosokat.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo