Bár a miniszterelnökség a Népszavának írt levelében még azt írta, hogy nem tud semmiféle, a kormányzat szoftverbeszerzéseit érintő vizsgálatról, a lap pénteki cikke szerint hozzájutott egy olyan belső vállalati utasításhoz, amely nem csak az államapparátust is érintő vizsgálat tényéről tartalmaz fontos részleteket, hanem annak méreteiről is. Mint írják, az eset a magyar államigazgatás legkiterjedtebb korrupciós ügye lehet.
A kormány még 2014-ben írt ki közbeszerzési pályázatot Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztés Operatív Program (Köfop) néven, a magyar közigazgatás digitalizálására fejlesztési 1,42 milliárd euró (450 milliárd forint) EU-s forrást osztottak szét. A programból végül alig valósult meg bármi, a pénzből ehelyett rengeteg szoftverlicencet vett a kormány, sokszor a piaci árat jelentősen meghaladó áron, magyar beszállítócégeken keresztül.
Számos állami szerv érintett
A Népszava szerint a 2014-es választások után a közbeszerzések szervezésekor jelentős szerepet játszott Orbán Viktor veje, Tiborcz István és testvére, Tiborcz Péter, akik befolyásolták a döntőbíróságot arról, melyik szállító cég felé lejtsen a pálya a beszerzéseknél. A lap szerint a Tiborcz-testvérek az egyik nyertes cégben, a HCS Experts-ben levő informális érdekeltségeken keresztül húzhattak hasznot a közbeszerzésekből.
Az amerikai Microsoft korrupciós ügyek miatt korábban belső vizsgálatot tartott a magyar leányvállalatánál, és fel is tárt pár gyanús közbeszerzést, ahol az állam túlárazva vett Microsoft-szoftvereket. A vizsgálatok eredményeként a Microsoft Magyarország kirúgta a kormányzati beszerzésekért felelős vezetőjét, Sagyibó Viktort, aki jelenleg a Miniszterelnökségen dolgozik. A cég emellett felmondta a legnagyobb kormányzati beszállítók Microsoft-termékekre vonatkozó értékesítési engedélyét.
A Microsoft amerikai jogi részlegének utasítása alapján az alábbi állami szervezetek érintettek a gyanús közbeszerzésben:
- a NAV
- a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság,
- a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség,
- a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.,
- a Magyar Posta Zrt,
- az ORFK,
- a Magyar Államkincstár,
- az Országos Vízügyi Főigazgatóság,
- a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és szervezetfejlesztési Intézet,
- húsz kormányhivatal,
- a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal,
- a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal,
- a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt.,
- az Oktatási Hivatal,
- valamint két magáncég (az Euro Atlantic Solution és az Insomnia),