Nem vonja meg a pénzeket Brüsszel?

Csepreghy Nándor szerint az uniós audit nyomán nem függesztik fel Magyarország számára az uniós támogatásokat és a bőkezű szállítói előleg vitában jelezte, a kormány a végsőkig hajlandó elmenni.

Csepreghy Nándor Kép:PP/VargaImre

Idén eddig összesen 1054 milliárd forintnyi EU-támogatást fizetett ki a kormány a régi és az új uniós ciklus terhére és a negyedik negyedévre duplázódást vár, hogy teljesüljön a 2048 milliárdos kifizetés - jelentette ki a Budapest Economic Forum nyitóelőadásában Csepreghy Nándor. A Miniszterelnökség miniszter-helyettese újra megerősítette, hogy személyes várakozása szerint a gazdaságfejlesztési területen zajló uniós audit nyomán nem függesztik fel Magyarország számára az uniós támogatásokat és a bőkezű szállítói előleg vitában jelezte, a kormány a végsőkig hajlandó elmenni – írta a portfolio.hu.

A kormány januárban határozta el a 2048 milliárd forintos idei uniós támogatás-kifizetési célt, ebből a harmadik negyedév végéig 971 milliárdot kellett teljesíteni, a tegnapi állás szerint 1054 milliárd forintnál járunk, hozzátette: ebben benne vannak a 2007-2013-as ciklushoz tartozó áthúzódó tételek is, és a 2014-2020-as ciklushoz tartozó itthoni kifizetések, utóbbiak kb. 800 milliárdot tesznek ki

Ha bukjuk is a nagy pályázati előleget, nem kell kétségbe esni
Jó esély van rá, hogy elkaszálja az Unió a magyar kormány által megemelt pályázati előlegek rendszerét – ami a Piac & Profit által megkérdezett pályázati tanácsadó szerint, bár kényelmes, valóban visszaélésre adhat módot. Enélkül sem kell azonban kétségbe esni.
Csepreghy Nándor elismerte, hogy az állami projektértékelői rendszer valóban okozott némi lassítást a pályázati döntéshozatalban, de mindezek mellett is előrevetítette, hogy a kormány várakozása szerint az idei negyedik negyedévben duplázódhat az EU-támogatások kifizetése az első háromnegyed évhez képest,

Viták a Bizottsággal az EU-s támogatásokról

A kormányzati politikus szerint egyáltalán nem áll fenn az Irányító Hatóságok független döntéshozatalával kapcsolatos bizottsági aggály. Az 50 százalékos szállítói előleg vita kapcsán leszögezte: ez egyelőre a magyar költségvetés kockázata, hiszen amíg ezen kifizetések mögött nincs számla, addig úgysem küldi ki a magyar kormány ezeket brüsszeli elszámolásra. Így tehát szavai szerint a vállalkozók esetleges visszaélésével kapcsolatos kockázatot a magyar költségvetés viseli, míg kemény szankciók kellenek az esetleges visszaélők ellen. „Csak azért ne sújtsuk a vállalkozók egészét, mert 10-ből 1 esetleg visszaél az előleggel” - szögezte le.

2017 nyaráig, de lehet, hogy hamarabb is befejezzük az összes új uniós pályázat meghirdetését. Az állam a gazdasági növekedés élénkítésében többek között a bürokráciacsökkentésben tud segíteni, ennek jegyében sor került már egy 10 milliárd forintos tehercsökkentésre (bizonyos díjak, terhek csökkentése formájában).

Százezres leépítés a közszférában
A szakképzett munkaerőhiány kapcsán Csepreghy szerint az állami szférában lévő leépítés lehet a tartalék: több tízezres, akár százezres nagyságrendben fognak állami alkalmazásban dolgozó embereket a versenyszektorba irányítani. „Ez nem érinti a rendvédelmi szervezeteket, az egészségügyi és szociális ellátó szervezeteket, kizárólag az állami bürokráciában lévőket, az állam által tulajdonolt szereplőket, állami vállalatokat” – mondta.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo