Nem szünteti meg mindenki a cafeteriát

A SZÉP-kártyát leszámítva jövőre szinte minden dolgozói juttatás egységesen úgy fog adózni, mint a munkabér. Ettől még a cafetériának nem alkonyul be, a hatékony javadalmazási rendszer kialakítása azonban komoly erőfeszítéseket igényel – írja az Edenred.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Jövőre jelentősen átalakul a juttatások adózása. A SZÉP-kártya kivételével a dolgozói juttatások ugyanúgy adóznak, mint a bér, vagyis nemcsak a munkaadónak kell majd adóznia, hanem a munkavállalónak is. „Az új szabályozás egységesen érvényes minden juttatásra, amely nem szerepel nevesítve az adótörvényben” – magyarázta Fata László cafetéria-szakértő az Edenred által szervezett szakmai háttérbeszélgetésen.

Nem épül be a bérbe

Önkéntes pénztárak: van élet a cafeteria beszántása után?
A cafeteriarendszer megnyirbálásával a munkáltatók már nem fizethetnek kedvezményesen a munkavállalók önkéntes egészség- vagy nyugdíjpénztáraiba sem.
Elsőre az tűnne logikusnak, hogy az egész béren kívüli juttatási rendszert be fogják szántani a cégek, hiszen már nem éri meg adni, ha nincs rá adókedvezmény. Valójában nem ennyire egyszerű a helyzet. „A javaslat másfél hónap alatt futott át az Országgyűlésen. Az első reakció az volt, hogy ez lehetetlen. A második az, hogy vége a cafetériának” – mondta Balázs Krisztián, az Edenred ügyvezető igazgatója. Hozzátette: ezt valamiféle megnyugvás követte, majd tanácstalanság, de most úgy látszik, a munkáltatók jó része a változás dacára jövőre is megtartja ezeket az elemeket. Legalábbis az Edenred augusztusban elvégzett telefonos felmérése szerint mindössze a megkérdezettek 10 százaléka tervezi megszüntetni a juttatásokat.

A többi munkaadó így vagy úgy, de a jövőben is adni fogja azokat. A vállalkozások nagyjából kétharmada már akkor úgy nyilatkozott, hogy megtartja a jelenlegi összeget – a magasabb adóteher ellenére. „A juttatások bérbe építése több szempontból sem vonzó alternatíva a munkaadóknak. Ellene szól, hogy rugalmatlan és jelentős adminisztratív teherrel jár” – közölte Balázs Krisztián. Pethő Anikó, az Aerenson Consulting tulajdonos-vezetője szerint a bérbe építés ellen szól az is, hogy az viszonylag gyorsan erodálódik. Fél év elteltével már nem juttatásként tekint a kis pluszra a munkavállaló, így annak elvész a munkaerő-megtartó ereje: a munkavállaló szinte már várja a következő béremelést. „A juttatások továbbra is fontosak, mégpedig a munkaerő megszerzésében és megtartásában – vélekedett Pethő Anikó. A munkaerőpiaci nyomás miatt a munkaadók egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a személyre szabott csomagok kialakítására, ennek érdekében pedig nemhogy megtartják, hanem színesíthetik is a cafetéria-választékot.

„Hogy mennyire lehet személyre szabni a juttatásokat, első sorban attól függ, mekkora összegről van szó. Ha túl kicsi az ajándék, akkor az inkább sértő, mint motiváló” – mutatott rá Klein Sándor munkapszichológus. Szerinte a cafetériának egyébként is csak bizonyos jövedelmi határ fölött van létjogosultsága, hiszen ha nagyon alacsony a fizetés, és a szükségleteket is alig lehet belőle finanszírozni, akkor a pénz sokkal fontosabb lesz a juttatásnál.

Nem szüntetik meg teljesen

Balázs Krisztián szerint nagyjából úgy lehetne meghatározni a juttatás minimális összeget, hogy abból az alkalmazott minden nap tudjon melegételt fogyasztani. Magyarországon ez nagyjából 20 ezer forint, ha havi 20-22 munkanappal számolunk. A felső határ pedig a csillagos ég, amelybe már jellemzően komplex szolgáltatások épülnek be, amilyen a családra kiterjedő egészségbiztosítás, a gyerekek taníttatása vagy akár a baby sitter költsége. A juttatás nem feltétlenül forintosítható, miközben nem megfizethető előnyként értékelheti a munkavállaló, ha otthonról dolgozhat, vagy beviheti a kutyáját az irodába. „Előfordulhat, hogy ezen előnyök miatt egy jóval magasabb fizetésre is nemet mond az alkalmazott. Ha elmehet néhány hónap fizetés nélküli szabadságra, akár évekig lojális maradhat a cégéhez” – magyarázta Pethő Anikó.

Az Edenred kutatása szerint az adókedvezmény megnyirbálása se vette el a cégek kedvét a cafetériától: a megkérdezett vállalkozások 39,9 százaléka nem változtat a meglévő rendszerén. Ez elsőre rendkívül alacsonynak tűnik, valójában a helyzet egyáltalán nem rossz. Összesen 64,5 százalék az ideivel megegyező keretben gondolkodik jövőre is, 16,9 százalék pedig a bérbe építi azt. Mindössze 10,9% mondta azt, hogy megszünteti a cafetériát, 3,3% pedig csökkenti annak mértékét.

A legnagyobb dilemma ugyanakkor egyértelműen a tavaly bevezetett készpénz-juttatás kezelése lesz. Ezt 100 ezer forintig lehetett kedvezményes adózás mellett adni, ami havi 8 ezer forintot jelent. Ez jövőre bér szerint fog adózni. Ez a legnagyobb csapda: azért adták, mert alacsonyabb volt az adó, de a szabályozás megváltozott, és azt sem lehet tudni, nem változik-e ismét – mondta Balázs Krisztián. 

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo