Egy cég növekedésével gyakran együtt jár, hogy egyre lassabban hozzák meg a döntéseket. Hogy ezt elkerüljük, érdemes szétválasztani a döntési szinteket. Ez segíti, hogy mindenki azzal a témával foglalkozzon, amiben kompetens és illetékes így nem rabolják egymás idejét. Hogy hogyan tegyük ezt, arról itt olvashat részletesen.
További javít a helyzeten, ha nem törekednek mindenben teljes egyetértésre. Ehelyett kérdés-típusonként meghatározzák, hogyan fognak döntést hozni. Sok lehetőség van, nem kell kizárólag egyet követni.
Teljes egyetértés (konszenzusos döntés): akkor születik döntés, amikor abban mindenki egyetért. Ha bárki hezitál, újra kell gondolni, tovább kell beszélni a dologról (néhányan biztos emlékeznek még a 12 dühös ember című filmre).
Előnye, hogy mindenki számára megfelelő megoldás születik. Hátránya, hogy nagyon lassú tud lenni. Ezen kívül, ha ütköznek az érdekek, soha sem lesz egyetértés, így a döntés is maximum látszatdöntés lesz.
Szavazás: Gyors, de foglalkozni kell azokkal, akik „ellenében“ döntöttek, hiszen nekik is ugyanúgy képviselni kell az eredményeket. Ezt sokan úgy teszik meg, hogy különböző garanciákat adnak a „vesztesek" aggályaikra. Néha azonban előfordul, hogy feláll egy-egy vezető, mert nem ért egyet az eredménnyel. Ez benne van a szavazásos döntésekben.
A szavazás sem fekete-fehér, ezt a döntéstípust sokféleképpen lehet finomítani. Bizonyos döntéseknél például elő lehet írni a 75%-os vagy még nagyobb többséget. Emellett egy-egy szereplő kiemelésére lehet tenni vétójogokat. Például a board döntéseknél bizonyos kérdésekben a tulajdonos képviselőjének vétójoga lehet.
Az egyszemélyi döntések nagy előnye, hogy egyértelműen felel valaki a következményekért. Rengeteg olyan döntés van, ahol valójában csak egy-egy vezető kompetens a témában - itt nem érdemes kinyitni a döntéshozók körét.
Az egyszemélyi döntések nem jelentik azt, hogy valaki „despotikus“ lenne. Kísérletekben igazolták, hogy az egyik leghatékonyabb döntési forma, amikor egy döntéshozó meghallgatja a javaslatokat, begyűjti az érveket és ellenérveket majd a döntést maga hozza meg.
Dr. Ilosvai Péter partner, menedzsment tanácsadó Konraad Consulting