Az európai vállalkozások 38%-a rendszeresen használ veszélyes anyagokat, melyek évente több mint 120 ezer daganatos megbetegedést és 80 ezer halálesetet okoznak. A munkával összefüggő rosszindulatú daganatos megbetegedések évi 4-7milliárd eurót emésztenek fel, de a legveszélyesebb anyagokra megállapított új határértékekbevezetése több mint 1 millió uniós munkavállaló munkakörülményeit javítja majd, és 22 ezer, a foglalkozással összefüggő betegség kialakulását előzheti meg.
Magyarország is intenzíven részt vesz az Európai Unió Munkavédelmi Ügynöksége (EU-OSHA) „Egészséges munkahelyek – A veszélyes anyagok helyes kezelése” című tájékoztató kampányában. A 2018 tavaszán indított kampány fő célja, hogy tisztában legyünk azzal, milyen veszélyes anyagokkal találkozhatunk a munkahelyünkön, ezek milyen ártalmakat okozhatnak, és mit tehetünk azért, hogy megóvjuk az egészségünket.
Különféle veszélyes anyagokkal ugyanis több millió ember dolgozik nap mint nap. Az európai munkakörülmény-felmérés szerint 2015-ben az unióban megkérdezett dolgozók 18%-a számolt be arról, hogy munkaideje legalább egynegyedében vegyipari termékkel érintkezik.
A veszélyes anyagok munkahelyen történő kezelésére szigorú munkavédelmi előírásokat kell alkalmazni, ezek betartása általában megfelelő védelmet nyújt az ártalmakkal szemben. Jellemzően a nagyvállalatok szabálykövetőbbek, a kis- és középvállalkozások azonban gyakran elhanyagolják a kérdést, kevésbé ügyelnek dolgozóik egészségére.
Óránként 10 ember hal meg munkával összefüggő rákos megbetegedésben
Vannak olyan anyagok, amelyek esetében a tartós munkahelyi kitettség jelentős szerepet játszik a különféle rákbetegségek kialakulásában. Az EU-ban a foglalkozási eredetű halálesetek 53%-a a rosszindulatú daganatos megbetegedéseknek tulajdonítható. Becslések szerint az unióban évente 91 ezer–150 ezer új rákos megbetegedést diagnosztizálnak olyanok körében, akik korábban a munkájuk során rákkeltő anyagokkal érintkeztek. Kutatások szerint az összes daganatos megbetegedés 8-16%-áért felelős a munkahelyi kitettség.
A munkaadóknak, irányítsanak akár egy néhány fős, vagy éppen egy nagyvállalatot, meg kell hozniuk a megfelelő technológiai és szervezési intézkedéseket, szükség esetén biztosítaniuk kell a dolgozók egyéni védőeszközeit.
Minden munkáltatónak, a kkv-knak is kockázatértékelést, intézkedési tervet kell készíteniük az ilyen anyagok kezelésére vonatkozóan. Munkavédelmi oktatás keretében kell a munkavállalókat tájékoztatniuk az általuk használt anyagok veszélyeiről. Mindez a munkaadó érdeke is: ha kevesebb a beteg dolgozó, növekszik a termelékenység, és versenyképesebbé válik a vállalkozás is.