Nem jó csapatjátékosok a magyarok – legalábbis a Randstad Workmonitor 2014. harmadik negyedéves kutatása szerint, amelyben a csoportos munkavégzésről kérdezték a munkavállalókat. Hazánkban a megkérdezettek fele mondta, hogy jobban teljesít a közös munkavégzés során, mintha egyedül oldja meg a feladatait (pedig csapat nélkül nincs siker) – miközben globálisan 60 százalék, egyes ázsiai országokban pedig legalább 80 százalék gondolta hatékonyabbnak a csapatmunkát.
„Ez a beállítottság nem egyszerűen kulturális különbség, hanem problémát is jelenthet, hiszen a megkérdezettek 77 százalékának kell a munkaideje legalább egy részében csoportos feladatokat megoldania a felmérésünk szerint” – tette hozzá Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója. A kutatásban részt vevők többsége ráadásul úgy gondolja, hogy a technológiai fejlődéssel párhuzamosan egyre fontosabbá válik a munkatársak közötti együttműködés. „Úgy tűnik, mégis figyelmen kívül hagyjuk az elvárásokat: a megkérdezettek nagyobb része legfeljebb ugyanannyit dolgozik csapatban, mint öt évvel ezelőtt” – tette hozzá a szakember.
Szükség van a tréningekre
„A csoportmunka serkentése különösen fontos a vállalatoknak, mert a segítségével növelhető a munka hatékonysága, ebben pedig a magyarok a legtöbb felmérésben a rangsor végén állnak” – mondta Baja Sándor. A Workmonitor adatai szerint azonban a hazai vállalatok felénél egyáltalán nem jár elismerés a csoportos munkavégzésért, az alkalmazottak értékelésénél vagy bónuszánál nem esik külön megítélés alá az így teljesített feladat. A felmérésből az is kiderül, hogy a világszerte vizsgált 33 ország közül utolsó előttiek vagyunk a csoportmunkával kapcsolatos vállalati tréningek mennyiségét tekintve. (Itt olvashat néhány hatékony, akár rögtön kipróbálható csapatépítő technikáról.)
A Randstad Workmonitor szerint a munkavállalók több mint 90 százaléka csak akkor tud jól együttműködni a kollégáival, ha alaposan ismeri őket, tudja, mi áll a döntéseik hátterében. Emellett a megkérdezettek 72 százaléka szerint egy heterogén csapat jobban teljesít egy olyan csoportnál, amely hasonló emberekből áll. Amikor azonban a részletekre kérdeztek a kutatásban, kiderült, hogy a magyarok számára a sokszínűség elsősorban a munkatapasztalattal kapcsolatos eltéréseket jelenti, nem a kulturális, nemi vagy életkorbeli különbségeket. „Számunkra az ideális csapat hasonló korú és kulturális hátterű emberekből áll, akik a feladat más-más részterületeihez értenek jobban. Itthon arányaiban kevés munkahelyre jellemző, hogy teljesen más kulturális háttérrel rendelkező, akár a világ másik feléről érkező kollégákkal kell együtt dolgozni” – értékelte az adatokat Baja Sándor.