Iparági elemzések szerint 2015-ben a teljes hazai vállalatközi kereskedelem 72 százaléka halasztott fizetésen alapult, a külföldi partnereknél ez az arány pedig még magasabb, 76,6 százalék volt. A mintegy háromnegyed részben szállítói finanszírozásra épülő hazai B2B forgalom jelentősen meghaladja a kelet-európai 38 és a nyugat-európai 41,3 százalékos átlagot – mutatott rá dr. Suták Péter, az MKB faktoring üzletágának vezetője a GazdaságTV-nek adott interjújában.
A faktoring szolgáltatás évekkel ezelőtt még nem tartozott a szokványos finanszírozási termékek körébe, de manapság egyre szélesebb termékpalettával jelenik meg. Ma már nem csak a likviditás bővítésre használják, ennél sokkal összetettebb célokra is alkalmazzák a vállalatok, akár kockázat mérséklésre, vagy éppen mérlegtisztításra, mérleg optimalizálásra. Év végével megnő a mérleg tisztítás és optimalizálás iránti kereslet, de év közben elsősorban a likviditáskezelés és kockázatmérséklés az elsődleges cél. A likviditási célok miatt is felmerül, hogy mennyire tud gyors lenni a faktoring szolgáltatás.
A faktoring piac sokkal szofisztikáltabb lett, mint korábban volt. Szélesebb körű a termékpaletta, és az elérhető célok köre. A likviditás javítás a kisvállalkozások számára egy fontos eszköz. Ebben az ügyfél szegmensben a faktoring egy komoly, versenyképes alternatíva, mert sokkal gyorsabb (bírálati időszak, szerződési időszak tekintetében, flottabb a folyósítás), jóval egyszerűbb (a banki biztosíték maga a követelés, nem kell értékbecslés, nincsenek plusz költségek). Nagyon kevés azon követelések köre, amit ne tudnának előfinanszírozni. Az ügyfél kb. két héten belül el tud jutni a szerződéskötési fázisba. Közjegyzői jóváhagyást nem igényel a szerződés. Számlák kiállítását követően legkésőbb a számla és a teljesítés igazolás benyújtásával kb. 3 nap múlva pénzéhez jut a vállalkozás.