A válsághelyzet nagyon sok társaság működését érinti negatívan, amelyek most is keresik, hogy vészelhetik át a visszaesést. Több olyan kulcsfontosságú ágazat is érintett, amely a foglalkoztatottsági és versenyképességi szempontokon túl meghatározó például az ország élelmiszer-ellátásában, mint a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások.
A részletszabályok még nem ismertek, de az NHP Hajrá volumene és a széles felhasználhatósági kör miatt ígéretes eszköz lehet a hazai vállalkozásoknak, méretüktől és tevékenységi körüktől függetlenül - fejtette ki a közleményben Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese.
Mire fordíthatják?
A forrásokat fejlesztések és beruházások finanszírozása mellett forgóeszköz-hitelként, de akár hitelkiváltásra is felhasználhatják a vállalkozások. Így a hitelprogram eredményeként megvalósuló fejlesztések, átalakítások sok ezer család megélhetését tudják hosszabb távon biztosítani. Az OTP várakozásai szerint a kamattámogatásnak köszönhetően komoly verseny alakulhat ki a hitelintézetek között a termékek kamatszintjét illetően.
A nehéz helyzetbe került vállalkozóknak érdemes már most áttekinteni a bank egyéb termékeit is, amelyek megoldást jelenthetnek a pénzügyi kihívásokra. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pénzügyi megoldások mellett a fogyasztók is támogathatják a magyar cégeket, válság idején különösen fontos, hogy a hazai termékeket részesítsék előnyben, ezzel is segíthetik a vállalkozások talpon maradását.
A monetáris tanács kedden döntött arról, hogy 2020. április 20-án az MNB elindítja a Növekedési Hitelprogram Hajrá elnevezésű konstrukciót, 1000 milliárd forinttal megemelve a jelenlegi keretösszeget. Az NHP fix konstrukcióból eddig fel nem használt 500 milliárd forinttal együtt az MNB 1500 milliárd forintnyi olcsó és stabil forrást biztosít a kkv-szektor hitelezésére.