Meghosszabbítják a növekedési hitelprogramot!

Meghosszabbították a jegybank által indított Növekedési Hitelprogramot az MNB. A keretet is megemelték és 2015 év végéig lehet szerződést kötni.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

Plusz egy év

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a növekedési hitelprogram (nhp) egyéves, 2015-év végéig történő meghosszabbításáról döntött - mondta Nagy Márton, az MNB ügyvezető igazgatója egy konferencián szerdán Budapesten.

Így 2015 végéig lehet szerződést kötni, a többi feltétel változatlan marad - mondta.

Hozzátette: a program finomhangolása folyamatos, a vállalkozások kérésének megfelelően módosítják.

A Növekedési Hitelprogram egy nagyon kedvező forráslehetőség: mint ismeretes, 2,5 százalékon rögzített kamat mellett kínál forintalapú finanszírozást, akár 10 éves időtávra is. Nemrégiben a rendelkezésre álló forráskeretet is megemelték!

Együttműködő partnerünk, a Reconcept blog négy lépésben összefoglalta, mit kell tenni ahhoz, hogy vállalkozásunk kihasználhassa az alkalmat.

1. Határozzuk meg pontosan a hitelfelvétel célját

Önmagában a pénz elköltése nem lehet cél, nem támogatást kapunk, hanem hitelt, amit vissza kell fizetnünk. Ne a „gombhoz varrjuk a kabátot”, legyünk tisztában azzal, mire is kívánjuk a forrást fordítani. A finanszírozást használhatjuk egy meglévő forrás olcsóbbra cserélésére, új pénzforrás bevonására, így például beruházás megvalósítására vagy a vállalkozás növekvő forgófinanszírozási igényeinek kielégítésére.

Sokan várták
Minden hatodik kis- és középvállalkozás fontolgatta még október közepén, hogy hitelt igényel a jegybank Növekedési Hitelprogramjában (NHP) az - akkor még úgy tűnt - utolsó negyedévben – derült ki a Budapest Bank kutatásából. A vállalatok közül már akkor egyre többen számítottak egy új NHP szakasz kiírására.
2. Készítsünk üzleti tervet

Ha pénzről van szó, mindig számoljunk: valóban a forgófinanszírozást kell növelni, vagy inkább a behajtásra kellene nagyobb hangsúlyt fektetni? Tényleg megéri belevágni az új beruházásba? A legfontosabb kérdések eldöntéséhez „kockás papírt” (excel munkafüzetet) kell ragadni, és bizonyos feltételezések és a megfogalmazott elvárások mentén, bizony ki kell számolnunk a választ. Sokat segít, ha az üzleti tervet több forgatókönyv alapján is újraszámoljuk: mi van, ha lassabb a termék értékesítésének felfutása, ha plusz költségek merülnek fel, ha lényegesen változik az EUR/HUF árfolyam, vagy éppen kamatot emel a jegybank. Számoljunk saját erővel is: nincs ma már olyan finanszírozó, aki ne várná el legalább 20-30% önerő felmutatását.

3. Keressünk bankot

Célszerű először a cégünk számlavezető bankját felkeresni: itt ismernek minket a legjobban, és meglévő finanszírozás esetén a hitelkapcsolat is ideköt minket. Tudni kell, hogy a Növekedési Hitelprogram keretfeltételei adottak (itt érhetőek el), de azokon belül a bank dönt sok, fontos paraméterről. Sajnos kevés ma az aktív, kockázatot vállalni akaró bank, ráadásul bizonyos ágazatokhoz (pl. építőipar, ingatlanszektor) ők is óvatosabban közelítenek. Éppen ezért nézzünk szét körültekintően a bankok között, ki, milyen feltételekkel kínálja a programot. Tapasztalatunk szerint ezt csak személyesen deríthetjük ki, az internetes banki portálok elég szűkszavúak ebben a témában. Nem árt felkészülten érkezni a tájékozódó megbeszélésre, vigyük magunkkal a legutóbbi pénzügyi kimutatásainkat, a hitel céljának legfeljebb egyoldalas bemutatását, a mögöttes üzleti számításainkat, illetve a bank számára biztosítékot jelentő eszközök bemutatását (ingatlan, nagy értékű gépek, stb.).

4. Állítsuk össze a dokumentációt és indítsuk el a hitelkérelmet

Ha tudjuk, mely bankoknál kívánjuk elindítani a hitelvizsgálati folyamatot, arról már könnyen informálódhatunk, mit kell a leadandó paksamétába tennünk. Általánosságban azokat a dokumentumokat kell benyújtanunk, amelyekből a bank a vállalkozás hitelminősítését el tudja végezni, vagyis az általános céges iratokon, tehát a cégkivonaton, az aláírási címpéldányon, a legutóbbi beszámolón, és a „nullás” köztartozás igazolásán túl a vállalkozás rövid bemutatását, a hitelcél ismertetését az üzleti racionalitás alátámasztásával (üzleti terv), valamint a meglévő forrásszerkezet és a biztosítéki fedezetek összefoglaló leírását.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo