Társasági adó és kedvezmények
Már a társasági adó feltöltésének kiszámításakor célszerű végiggondolni, hogy a 2018-as évre vonatkozóan hogyan csökkenthető az adókötelezettség adóalap-csökkentő tételek és adókedvezmények igénybevételével. Arra is érdemes figyelni, hogy milyen adóalap növelő tételekkel kell számolni.
Ez azért is fontos, mert még mindig nem késő adókedvezményekkel járó támogatásokról dönteni. Még nagyobb adóelőnyt lehet elérni, ha adófelajánlást tesz a cég a látványcsapatsport, a filmművészet vagy – idén utoljára – az előadóművészet javára. A decemberi előleg-kiegészítéskor átutalt összeg esetében a magasabb, 7,5%-os jóváírás érvényesíthető, ezért az ilyen célra szánt összegekről érdemes a feltöltéskor rendelkezni.
Közeleg az Országonkénti jelentéshez („CbCR”) kapcsolódó bejelentési határidő
A naptári üzleti évet követő adózóknak 2018. december 31-ig bejelentési kötelezettségük van az Országonkénti Jelentés („CbCR”) miatt. Ezt a 2018-as évre vonatkozóan kell megtenniük. A bejelentési kötelezettség minden olyan magyar társaságot érint, ami olyan nemzetközi vállalatcsoport tagja, amelynek éves konszolidált bevétele eléri a 750 millió eurót. Ez független a magyar jelenlét nagyságrendjétől.
A bejelentésre a 18T201T formanyomtatványt kell használniuk a cégeknek. Ebben szükséges nyilatkozni arról, hogy
- saját maguk nyújtják be az Országonkénti Jelentést, vagy,
- nem kötelezettek Országonkénti Jelentés benyújtására és hogy helyettük mely másik csoporttag teljesíti a kötelezettséget.
A november 13-án elfogadott adócsomag értelmében 2019. január 1-től a társasági adó rendszerében is bevezetik a csoportos adóalanyiság választásának lehetőségét. Ennek kapcsán a legsürgetőbb teendő az lehet, hogy a társaságoknak 2019. január 1. és 2019. január 15. között kell benyújtaniuk az erre vonatkozó nyilatkozatot az Adóhatóságnak, ha jövőre élni szeretnének a lehetőséggel. Ha ezt elmulasztják, akkor csak 2020-tól választhatják a csoportos adóalanyiságot.
Cégkapu kiemelt jelentősége
Fontos változás, hogy 2019. január 1-je után a gazdálkodó szervezetek már csak és kizárólag a Cégkapun keresztül nyújthatják adóbevallásaikat a NAV-nak. Ugyan a kapcsolattartás elektronikus felülete 2018. eleje óta a Cégkapu, a vállalkozások bevallásaikat eddig a régi, ügyfélkapus módszerrel is benyújthatták.
Ennek azonban vége, így 2019-től ténylegesen az összes közigazgatási- és hatósági eljárással kapcsolatos kommunikáció ezen a csatornán történik. Épp ezért kiemelten fontos, hogy ki kezeli, felügyeli és ki tartja karban a Cégkapu felületet. Fontos év végi teendő tehát az adóbevallást benyújtó személyek regisztrálása a Cégkapun.
A 2017. évben keletkezett Áfa levonási jog érvényesítése
Fontos feladata a cégeknek a 2018. decemberi vagy utolsó negyedéves (éves bevallás esetén pedig a 2018. éves) Áfa bevallás benyújtása előtt az Áfa analitikák és a beszerzési számlák átvizsgálása. A jogszabályok alapján ugyanis a fizetendő adó csak az ugyanazon adómegállapítási időszakban-, vagy ezt megelőzően keletkezett, de a tárgyidőszakot megelőző egy naptári éven belül keletkezett levonható Áfa összegével csökkenthető.
A levonási jog ezen túlmenően is megmarad, azonban ahhoz, hogy a 2017-ben keletkezett levonható Áfával jövőre csökkentsük adónkat, szükség lesz majd valamely, 2019-as időszakot megelőző bevallási időszak önellenőrzésére. Így tehát érdemes a 2017-es teljesítési dátummal rendelkező, eddig nem levont beszerzési számlákat a 2018. decemberi vagy utolsó negyedéves (éves bevallás esetén pedig a 2018-as éves) bevallásban szerepeltetni.
Az év vége közeledtével - a szektorspecifikus határidőket nem számítva – az alábbi adózási határidőkre fontos figyelni.
Az év végével sok adónem tekintetében választási lehetőségek is felmerülnek. A legfontosabb választási lehetőségeket és határidőket a lenti táblázatban soroltuk fel.