Muszáj bírni a változást a túléléshez

A már évek óta tartó gazdasági átalakulás alatt még a legsikeresebb vállalkozások sem lazíthatnak: folyamatos növekedési és innovációs kényszer alatt állnak. Gyorsan kell reagálniuk a külső piaci hatásokra, ami folyamatos alkalmazkodást követel meg a szervezettől is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ehhez párosul, hogy a most feltörekvő generáció már nem komfortos a merev vállalati struktúrával. Átlátható szervezetet és tiszta üzleti célokat szeretnének látni, ahhoz, hogy hosszabb időre el tudjanak köteleződni. Tudni szeretnék, hogy az a cég, amelyikhez elszegődtek, hová tart, és nekik milyen szerepük lesz benne. Az idén október 22-én megrendezett dublini CEO fórum témái is jóformán csak HR és szervezeti kérdésekről szóltak – hihetetlenül felértékelődött és fókuszba került a rugalmasan mozgatható emberi tényező az innováció, az új ügyfelek és piacok szerzése kapcsán, valamint a vállalat üzleti eredményeinek fejlesztésében.

Mi az a szervezeti agilitás?

A szervezeti agilitás az a képesség, amely biztosítja a vállalat folytonos és gyors alkalmazkodását, illetve rugalmas és hatékony változás- kezelését a mindennapokban. A manapság rendkívül komplex üzleti környezetben ez a legfőbb versenyelőny, melyet a vállalat az embereken, a szervezeten és az általuk működtetett folyamatokon keresztül tud elérni.

Hogyan szerezheti meg ezt a versenyelőnyt a cég?

Egyrészt, ha a meglévő emberekkel szeretne újítani és magasabb szinten működni, tervszerűen és célzottan kell fejleszteni a munkavállalókat. Emellett olyan szervezeti struktúrát és munkafolyamatokat kell kialakítani, amellyel biztosítani tudják a kívánt üzleti eredményeket.

Másrészt, az agilitás azt feltételezi, hogy a cég folyamatosan változik, alkalmazkodik, újít, és közben működik a vállalat. Ezért az üzleti és támogató folyamatokat az emberekkel együtt alkalmassá kell tenni a változásokra: folyamatos kommunikáció, tudásmegosztás, tervezés és nyomon követés, egyértelmű feladatok, felelősségi körök, valamint gyors döntési rutin szükséges az agilitás biztosításához.

A szervezeti agilitás beépül a vállalati kultúrába

Azok a szervezetek, amelyek integráltan, az élet részeként tudják kezelni a folytonos változásokat az üzletben, azok sokkal költségtakarékosabban, ezáltal nyereségesebben tudnak működni, mint azok, amelyek minden újonnan jövő változást külön, egymástól független eseményként kezelnek.

Számos vállalat azzal küzd, hogy a munkavállalók már nehezen fogadják a változásokat, és a sok újítás meghaladja alkalmazkodóképességüket. A dolgozóktól mindeközben elvárják, hogy támogassák és fogadják pozitívan a változásokat, működtessék a vállalatot a változások alatt is, majd később zökkenőmentesen álljanak át az új működési módra. A bizonytalanságot csak fokozza, hogy nem tudják előre, milyen lesz majd az új világ, és az ahhoz kapcsolódó elvárások.

Kép:PP archív

A vezetőktől is új szemléletet követel

A folytonos változásokra való berendezkedés, az újítás és növekedési kényszer mellett a vezetőknek kell tartani a lelket a munkavállalókban. Fel kell karolniuk a változást, nekik maguknak is el kell köteleződniük mellette, hogy a munkavállalóknak példát mutassanak. A dolgozókat nap mint nap motiválni, fejleszteni kell, és nem utolsó sorban kihozni belőlük a teljesítményt. Ezért elengedhetetlen a vezetők folyamatos fejlesztése: a krízis menedzsment, kockázatkezelés a változás-kezelés, hatékony kommunikáció már a napi vezetési gyakorlat részévé vált.

A HR szerepe

A szervezeti működés és az alkalmazkodó kultúra kialakítása időbe telik. Az üzleti törekvések részeként kell kezelni a szervezeti alkalmazkodást is, ami szükségszerű része a sikeres változásnak. Így a HR a napi működés biztosítása mellett új fókuszt kap, fő feladata a változások kommunikációja, az elkötelezettség növelése, a bevonódás biztosítása, a szükséges információ és tudás elérhetővé tétele.

Ez a képesség segít kezelni a stresszt
Jó lenne, ha úgy tudnánk megőrizni a biztos tartásunkat és nyugalmunkat, hogy abból legfeljebb csak átmenetileg lendít ki bármilyen külső behatás. Ezt a képességet, az úgy nevezett rezilienciát, vagyis rugalmas ellenállást fejleszteni is lehet.
Hogyan tudja a vállalatvezetés és a HR saját eszközeivel megteremteni az agilitást?

Ahhoz, hogy a szervezet rugalmasan viszonyuljon a vállalati igényekhez, és gyorsan tudjon reagálni az üzleti lehetőségekre, olyan szervezeti kultúrát kell kialakítani és ösztönözni, ami értékként elfogadja és tervszerűen fegyelmezetten megvalósítja a folytonos változást, rugalmas és agilis tud maradni ad hoc igények, gyors döntések és hirtelen váltások esetén is.  Ehhez a vállalatvezetés és a HR elkötelezett és összehangolt működése, a piaci igények és az új üzleti lehetőségek előtérbe helyezése szükséges, valamint a munkavállalók folytonos tájékoztatása és fejlesztése.

Mivel lehet házon belül az agilitást segíteni?

  • Az erős munkáltatói márka, mely egyik fő értékének a rugalmasságot hirdeti, és ezt közvetíti a munkavállalók és a külvilág felé is, segít olyan tehetségeket vonzani, akiknek a személyes igényük is az agilitás és a rugalmasság.
  • Tiszta munkakörök és felelősségi körök létrehozása, egyértelmű döntési, delegálási, helyettesítési folyamatok, transzparens szervezet és működés szintén a gyors vezetői megoldásokat segítik.
  • Agilis vezetői kultúra és a(felső)vezetői stílus, a stratégiakövetés, a döntéshozatal ereje és gyorsasága, egyértelmű és világos kommunikációja, a szavahihetőség, megbízhatóság és a vezetők iránti bizalom egyaránt jelentőséggel bír a szervezet reagáló képessége és rugalmassága szempontjából.
  • A vezetők bátorítják a házon belüli spontán szakmai összejöveteleket, meghallgatják a dolgozók ötleteit, és biztosítják, hogy kapcsolat legyen a szervezet minden egysége között.
  • Nagyobb hangsúlyt helyeznek a megvalósításra és az alkotásra, mint a meetingekre, megbeszélésekre, a szövevényes jóváhagyási és működési szabályokra. A munkavállalók és a vezetők a megbeszélésekre felkészülten mennek egy már előre egyeztetett téma véglegesítésére, vagy a döntés meghozására, a munka eredményesebb elvégzése érdekében. Nem töltenek végeláthatatlan órákat felesleges megbeszélésekkel. A megbeszélések nem vonják el a figyelmüket az érdemi munkáról, épp ellenkezőleg, inspirálják és lelkesítik őket.
  • A tudás a fontos, nem a fizetés?
    A Kelly Services felmérésének eredményei szerint számos munkavállaló hajlandó lenne feladni a magasabb fizetést és az előléptetést, ha ennek fejében esélyt kap rá, hogy új ismereteket szerezzen, javítsa a munkája és a magánélete közötti egyensúlyt vagy akár szociális-társadalmi szempontból tartalmas, a személyes elégedettségét növelő munkát végezzen. Itt olvashat erről részletesen.
    Rugalmas munkaidő biztosításával sok felesleges stressz kikerül a szervezetből. Ha a megvalósításra és az alkotásra kerül a hangsúly, és nem a munkahelyen eltöltött idő a teljesítmény kritériuma, drámaian megnő az alkotókedv és a tenni vágyás, és vele együtt a teljesítmény.
  • A munkavállalók felhatalmazása és felelősségük elismerése saját hatáskörön belül azt az alapigényt is teljesíti, hogy a gazdának érzik magukat saját szakterületükön. Értelmes, kihívásokkal teli munkát végeznek, saját tempójukban dolgoznak, ami az esetek nagy többségében gyorsabb, mint a vállalati tempó. Emellett eredményekre törekszenek, és büszkék az eredményeikre.
  • A vezetők a munkatársakkal együtt a felszabaduló  időt innováció serkentésére, ötletelésre használják, ösztönzik a munkatársakat az újfajta gondolkodásra, időt hagynak az alkalmazkodásra, és olyan atmoszférát teremtenek, ahol szívesen látják az újítást, a tudásmegosztást és az előre vivő javaslatokat.
  • E-learning és internetes tudásmegosztás eszközeivel rugalmas időbeosztásban, munkaidőn kívül is tudnak fejlődni, tájékozódni, kapcsolatot tartani a feladatok kapcsán, és rögtön meg tudják osztani ötleteiket, javaslataikat, még ha pl. nyaralás közben is jut eszükbe valami.
  • a HR és a vállalatvezetés munkaerőtervei rugalmasan kezelhetők, ehhez a kompetenciák könnyedén hozzárendelhetők, költséghatékonyan és gyorsan mozgósíthatók. Könnyen létre tudnak hozni projektszervezeteket, megfelelő felhatalmazást kapnak a projektek vezetői a munka elvégzésére, egyszerűen be tudnak vonni időszakos munkaerőt, tanácsadókat, projekt tagokat, egyéb külső erőforrásokat, amennyiben az üzlet megkívánja.
  • Egyszerű a számonkérés, amelyhez legtöbbször a munkaeszköz generálja a teljesítmény-riportot. Könnyen és gyorsan igazítanak a feladatokon, ha nem látják a kívánt eredményt az elvégzett munkában. Így a dolgozók sem hiábavaló munkát végeznek, hanem rögtön az új sorrendhez alkalmazkodnak.
Ezen kívül minden további program segítheti a szervezet agilitását, ami a dolgozók munkavégzését egyszerűsíti és hatékonyabbá teszi. Ha a munkatársak úgy érzik, megéri erőfeszítést tenni, örömmel végzik a munkát, és magasan teljesítő, erős szervezetet alkotnak. Tehát a motiváció emelése és az elkötelezettség erősítése alapfeltétel, de egyfajta visszaigazolás is, hogy az alkalmazkodás és az agilitás nem okoz negatív stresszt – épp ellenkezőleg, alkotó, borzongató, sodró és élvezetes alkotást hoz.

Miért éri meg agilis és üzleti eredményekre épülő szervezeti kultúrát építeni?

  • Igyekeznek a lehető legjobban kiszolgálni az ügyfeleket. Mind a beszállító, mind az eszközök egyaránt a dolgozók napi munkavégzését szolgálják annak érdekében, hogy jó minőségű terméket gyártsanak és magas színvonalú szolgáltatást tudjanak nyújtani.  Nem a kiterjedt adminisztráció és a papírmunka a cél.
  • Csapatmunka zajlik mind operatív, mind fejlesztési szinten. Autonom csoportokban dolgoznak, és könnyedén alkalmazkodnak az új munkamenethez, ha az ügyfélérdekek azt kívánják. Partnerség és átjárhatóság jellemzik a munkafolyamatokat, így tudnak egymástól tanulni, könnyedén információt cserélni, és együtt dolgozni más csapatokkal. Nincs formális elvárásokkal, felesleges bürokráciával megterhelve a napi munka.
  • A különleges készségekkel, fontos tudással rendelkező munkavállalók elérhetőek az egész szervezetben. Lapos a szervezet, nincs túl nagy hivatali távolság és kevesebb a föléjük helyezett vezető.
A változásokat az emberek hajtják végre, és ők működtetik a vállalatot később is. Ha a cég egységes, a célok egyértelműek, és mindenki tudja a feladatát, hisznek az értékeikben és a céljaikban, és ezért erőfeszítéseket tesznek, még a folytonos változások sem ingatják meg a tenni akarást és a kitűzött célok elérését. Ez az a versenyelőny, ami csak belülről érhető el.

Antal Melinda Human Excellence

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo