Tápoldatokkal a növények egészséges fejlődéséért
A növényeknek a növekedéshez, a virágok és termések kifejlesztéséhez megfelelő tápanyagokra van szükségük. A Hanga Kertészet tápoldatok terén is kiváló megoldásokat kínál, így Ön is megtalálhatja a legmegfelelőbbeket.
A növények a víz segítségével a talajból veszik fel a fejlődésükhöz szükséges szervetlen anyagokat (ásványi anyagokat), majd azokból a fotoszintézis segítségével építik fel testük szerves anyagait.
A növényi tápanyagok típusai
A növényi tápanyagokat makro- és mikroelemekre osztjuk. A makroelemek olyan anyagok, amelyekre a növényeknek nagyobb mennyiségben van szükségük. Amennyiben ezt nem kapják meg, akkor súlyos fejlődési problémák jelentkeznek. A mikroelemek viszont azon kiegészítő tápanyagok, amelyek bár a növények fejlődéséhez szintén nélkülözhetetlenek, de azokból jóval kevesebbre van szükségük.
- Makroelemek közé tartozik: a nitrogén (N), a foszfor (P), a kálium (K), a kalcium (Ca), a magnézium (Mg), a kén (S).
- Mikroelemek közé tartozik: a vas (Fe), a bór (B), a cink (Zn), a mangán (Mn), a réz (Cu), a molibdén (Mo).
Hogyan használjuk a tápoldatokat?
Annak érdekében, hogy jól válasszunk tápoldatot, fontos tudnunk, hogy a növények a fejlődésük minden egyes szakaszában más-más tápanyagokat igényelnek. Kezdetben a szárukat és a lombtömegüket fejlesztik, majd a növekedési szakasz után következik a generatív fázis, amikor virágot és termést hoznak. A növekedéshez rengeteg nitrogén kell, a virágzáshoz pedig sok foszfor és kálium.
Mivel a raktározó szervek kifejlődését a kálium segíti, ezért a kaktuszok és a fák számára a magas káliumarányú tápoldatok a kedvezőek. A levéldísznövényeknek magas nitrogénarányú, míg a virágukkal díszítő szobanövényeknek és a virágzó balkonnövényeknek magas foszfor- és káliumarányú tápoldat a legoptimálisabb.
A tápoldatokkal hatékonyan segíthetünk
Az egyes tápanyagok ideális adagolásával a növény életciklusait befolyásoljuk. Amennyiben sokáig nitrogént adunk, akkor ezzel nagy lombtömeg nevelésére késztetjük. Ez lehet jó, de lehet rossz is. Fás növényeknél a nitrogén adagolását még a tél beállta előtt be kell fejezni, hogy mire a fagy megérkezik, a növény beérett hajtásokkal rendelkezzen.
A növényeket a télre kálium adagolásával készíthetjük fel a legjobban, mert ez elősegíti a hajtások beérését. A gyepet pedig foszforral és káliummal, ezáltal könnyebben áttelelhet.
A növények természetesen jelzik azt, hogy mi jó és mi nem a számukra. A nagyságukkal, a színükkel, az egészségi állapotukkal, a növekedési ütemükkel figyelmeztetnek bennünket, hogy jól érzik-e magukat. A harsogó zöld levél az aktív növekedésre, a sárgászöld tónus a tápanyaghiányra utal.
Figyeljünk a jelekre, és alkalmazzuk megfelelően a tápoldatokat! Jó kertészkedést!