Kit kell munkavédelmi oktatásban részesíteni?
Alapvető szabály, hogy minden új munkavállalót munkavédelmi oktatásban kell részesíteni. Tehát a munkavédelmi oktatás nem mellőzhető semmilyen munkakör esetén sem, függetlenül attól, hogy a munkavállaló például irodában vagy vegyi üzemben dolgozik. Természetesen az oktatás tartalma, tematikája függ a munkahelytől, illetve a munkavállaló által betöltött munkakörtől.
Szintén munkavédelmi oktatásban kell részesíteni azokat a munkavállalókat, akiknek megváltozik a munkahelye, illetve munkaköre. Abban az estben is oktatást kell tartani, ha a munkáltatónál új munkaeszközt helyeznek üzembe, valamely munkaeszközt átalakítanak, vagy új technológia kerül bevezetésre. Ez esetben az oktatásnak elsősorban a változásokra kell koncentrálnia.
A dolgozóknak a foglalkoztatás teljes ideje alatt rendelkeznie kell a szükséges munkavédelmi ismeretekkel, ezért meghatározott időszakonként a munkavédelmi ismereteket indokolt feleleveníteni, az időközben összegyűlt tapasztalatokat a dolgozókkal megosztani.
A munkavédelmi oktatást olyan időben kell elvégezni, hogy a dolgozó legkésőbb a munkába állásakor rendelkezzen a szükséges munkavédelmi ismeretekkel. Amennyiben pedig új munkaeszköz, új technológia kerül bevezetésre, a munkavállaló csak a szükséges oktatás birtokában dolgozhat ezekkel.
Az oktatást rendes munkaidőben kell megtartani, és az oktatás megtörténtét a tematikával együtt írásban szükséges rögzíteni, amelyet a résztvevőknek is alá kell írnia.
Munkavégzés felügyelettel?
A munkavédelemről szóló törvény szerint a munkavédelmi ismeretek megszerzéséig a munkavállaló önállóan nem foglalkoztatható. Ebből egyes munkáltatók azt a következtetést vonták le, hogy a dolgozó a munkavédelmi oktatásig munkába állhat, amennyiben nem önállóan, hanem felügyelet mellett dolgozik. Ez az értelmezés azonban téves.
Egyrészt a törvény egyértelmű a tekintetben, hogy a munkába álláskor a munkavállalónak rendelkeznie kell a szükséges munkavédelmi ismeretekkel. Másrészt a munkavédelmi ismeretek megszerzése nem minden esetben azonos pusztán az oktatás teljesítésével. A munkavédelmi oktatás keretében a munkáltató feladata az is, hogy meggyőződjön arról, hogy az oktatáson átadott ismereteket a munkavállaló elsajátította, az ismereteket megszerezte. Így ebből legfeljebb az következik, hogy az oktatást követően a munkavállaló munkába állhat, de mindaddig, amíg a munkavédelmi ismeretek elsajátításáról a munkáltató nem győződik meg (pl. vizsga, ellenőrzés stb.), addig önállóan nem dolgozhat.
Ez leginkább olyan munkakörök esetén nyer értelmet, amelyeknél a munkavégzés bonyolultságára, veszélyességére tekintettel hosszabb és összetettebb munkavédelmi oktatás szükséges. Ilyenkor az oktatás megtörténte önmagában nem garantálja, hogy a dolgozó a tanultakat tudja, és képes is alkalmazni. Ezért mindaddig, amíg a munkáltató nem győződik meg arról, hogy az oktatáson tanult munkavédelmi ismereteket a dolgozó elsajátította, a munkavállaló önállóan nem, legfeljebb csak megfelelő felügyelettel, segítséggel dolgozhat.
Dr. Szabó Gergely ügyvéd Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda