A felügyelőbizottság alapvetően egy ellenőrző szerv, amelynek az egyik legfontosabb jogköre, hogy ha a társaságnál felügyelőbizottság működik, a beszámolóról a társaság legfőbb szerve „csak” a felügyelőbizottság írásbeli jelentésének birtokában dönthet. Mindez például egy felügyelőbizottsággal működő kft. esetében azt jelenti, hogy a kft. taggyűlése csak akkor fogadhatja el az előző évre vonatkozó éves beszámolót (közkeletű nevén „mérleget”), ha a felügyelőbizottság előzőleg arról írásbeli jelentést készített.
Törvény alapján kötelező a felügyelőbizottság létrehozása, ha a társaság teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalóinak száma éves átlagban a kétszáz főt meghaladja, és az üzemi tanács nem mondott le a felügyelőbizottságban való munkavállalói részvételről - hívta fel a figyelmet Balázs Katalin ügyvéd a Bisnode céginformációs szolgáltató blogján.
Nem várja el a jogalkotó, hogy a felügyelőbizottság tagjai magasan képzett pénzügyi szakemberek legyenek. Sőt, arra is lehetőséget ad nekik, hogy szakértőket vegyenek igénybe ellenőrző tevékenységükhöz. Amennyiben a felügyelőbizottság erre irányuló kérelemmel él, az ügyvezetés köteles teljesíteni azt.
A felügyelőbizottság további fontos jogköre, hogy ha arra a következtetésre jut, hogy álláspontja szerint az ügyvezetés tevékenysége jogszabályba vagy a létesítő okiratba ütközik, ellentétes a társaság legfőbb szerve határozataival vagy egyébként sérti a gazdasági társaság érdekeit, a felügyelőbizottság jogosult összehívni a társaság legfőbb szervének ülését e kérdés megtárgyalása és a szükséges határozatok meghozatala érdekében.
A feladatát lelkiismeretesen végző felügyelőbizottság aggály esetén összehívhatja például egy kft. taggyűlését, egy rt. közgyűlését az ügyvezetővel, illetve igazgatósággal / vezérigazgatóval „szemben”, annak ellenére, hogy főszabályként ezek összehívása éppen az ügyvezető, illetve igazgatóság / vezérigazgató jogköre lenne.
A felügyelőbizottság három tagból áll, és testületként működik. Az egyes ellenőrzési feladatok elvégzésével bármely tagját megbízhatja, megbízatása főszabályként öt évre szól. Ügyrenddel kell rendelkeznie, amely szabályozza működését. A tisztség megbízási jogviszony alapján kerül betöltésre. A felügyelőbizottságnak – a munkavállalói részvétel szabályain alapuló tagságtól eltekintve – nem lehet tagja a társaság munkavállalója.