Miért baj a cégnek, ha kiégek?

Habár a legtöbb magyar munkavállaló egyszerűen ki van égve, nem sok cégnél történik valami a helyzet kezelésére. Pedig a jelenség komoly hátrányokkal jár az érintett vállalkozásoknak – véli Marik Ágnes pszichiáter a HR Portálon megjelent szakértői cikkében.

Kép: SXC

Az aktív magyar munkavállalók 86 százaléka kisebb vagy nagyobb mértékben ki van égve. A Selfmapping HR stressz-és kompetenciateszt legfrissebb eredményei szerint az aktív magyar munkavállalók 39 százalékának enyhe/kezdeti kiégéses tünetei vannak, amelyek még könnyen visszafordíthatóak. 37 százalékuknál már közepes szintű a kiégés, azaz egyre többször vagy tartósan vannak jelen a tünetek, de ezek még csak középsúlyosak. 10 százalékuk van a rizikó zónában, ahol már erősen érzékelhető a teljesítmény visszaesése, a kapcsolatok romlása, és többen felmondást fontolgatnak. Mindössze 14 százalékuk van tökéletesen jól, náluk nyoma sincs a kiégésnek.

Dr. Marik Ágnes pszichiáter, tréner és coach, a Selfmapping szakmai vezetője szerint a munkavállalók nagy részének fogalma sincs arról, hogy ki van égve, pedig a tünetek könnyen észrevehetőek. Jelei a türelmetlenség, ingerültség, rugalmatlanság, ennek következményeként az emberi kapcsolatok romlása. (Szakértőnk írásából megtudhatja, hogy mire érdemes figyelni!) Ez pedig a cégeknek sem tesz jót, több okból is: mint azt a szakember a HR Portálon összegezte.

Romlik a teljesítmény

A kiégett munkatárs jellemzően kedvetlen, csak túl akar lenni a feladatokon, nem figyel másra, csak a saját dolgára, arra is csak ímmel-ámmal. Minél kiégettebb egy munkatárs, annál inkább kedvetlen, közönyös vagy csak túl akar lenni végre a feladaton. Az energiája csökkenésével nem csak a “szív”, hanem az erő is elkopik.

Romlanak a munkahelyi kapcsolatok

Aki ki van égve, az sokszor türelmetlen, intoleráns vagy közönyössé válik másokkal szemben. Egyre nehezebben tud, illetve nehezebb vele együttműködni.

Egyszerűen csak mondjunk nemet!
Mindig elérhető, mindig terhelhető, egyetlen feladatra sem mond nemet? Manapság sokan küzdenek ezzel a problémával, pedig ha nem szabunk világos határt a vállalat feladatoknak, könnyen kiégés lehet a vége.
Csökken a motiváció

Ahogy romlik a kiégés szintje, úgy tűnik el az öröm. A szürkévé váló, egyre nagyobb erőfeszítéssel elvégzett feladatok miatt a munkatársak fő igényévé az válik: teljen le végre a munkaidő és lehetőleg minél többen hagyjanak békén.

Gyengül az összefogás

Ha valaki mindig csak annyit tesz, ami a munkaköri feladata, az előbb-utóbb óriási és egyben nehezen észrevehető veszteség a cégnek. Az ilyen munkatárs már nem magyaráz el másnak semmit. Nem adja át a tapasztalatait. Nem figyelmezteti a kollégáját, ha szerinte rossz irányba megy. Nem osztja meg az információt, ha nem kérdezik, vagy csak pont annyit oszt meg, amennyit muszáj.

A kreativitás erőteljesen lecsökken

A kreativitás teremtő erejét a lendület, a játékosság, a gyors asszociációk, a mások ötleteinek továbbgondolása adja. A kiégés folyamatában erre egyre kevesebb kedv és energia marad. Az meg végképp elrettent, hogy egy jónak tűnő javaslat az ötletgazdának akár plusz feladatokat jelenthet.

A változáskezelés erősen legyengül

A változtatás plusz energiát követel a munkatársaktól. Aki ki van égve, az nem akar és nem tud több energiát fektetni semmibe, emiatt azután könnyebben megjelenik az ellenállás változtatás kezdeményezése esetén.

Felmondás

Minél inkább kiégett valaki, annál inkább egy feladatlista örömtelen végrehajtójának érzi magát. Ez gyakran éppen azokat viseli meg a legjobban, akiknek fontos volt munkájuk öröme és sikere. Sok kiváló munkatársat veszíthet el így a cég.

Megbetegedés

Testünk igyekszik kikényszeríteni a pihenést. A stressz együtt jár a romló immunvédekezéssel, ezért például könnyebb elkapni fertőző betegségeket.

Ha a rendszeren múlik, mind belehalunk
Bármekkora szerepe is van a környezetnek és a külvilágnak abban, hogy a kiégés (burnout) lassan népbetegséggé válik, a szakemberek szerint csak az önmagunkért való felelősség felvállalásával változtathatunk. Nem érdemes a külvilágra várni.

Véleményvezér

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.
Egy ország jólétének alapja, hogy van-e egy erős jómódú középosztálya

Egy ország jólétének alapja, hogy van-e egy erős jómódú középosztálya 

Hiányoznak az alapfeltételei egy jóléti Magyarországnak.
Hadházy Ákos olyan gyerekintézményt talált, ahol luxusban fürdenek a kicsik

Hadházy Ákos olyan gyerekintézményt talált, ahol luxusban fürdenek a kicsik 

Az állam kiegyensúlyozó szerepe felborult.
Több ezer szíriai menekült indult haza Törökországból

Több ezer szíriai menekült indult haza Törökországból 

A szírek hazavágynak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo